Aile hekimliği polikliniğine başvuran hastalarda siberkondri düzeyinin ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of cyberchondria level and related factors in patients presented to family medicine clinic
  1. Tez No: 553397
  2. Yazar: MUHAMMET TÜTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
AMAÇ: TÜİK verilerine göre Türkiye'de internet kullanan kişilerin %66,3'ünün sağlıkla ilgili konularda bilgi aradığı belirtilmektedir. Hipokondri bedensel duyumların yanlış yorumlanmasına dayanan bir korku ya da inançla karakterize birinin ciddi bir hastalığa sahip olduğunu düşünmesi anlamına gelir. Bu korku ya da endişe durumunun çevrimiçi ortamlara yansımış haline siberkondri denir. Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile birlikte internet hayatımızın her alanına girdiği gibi hipokondrinin de çevrimiçi şeklinin oluşmasına sebep olmuştur. Çalışmamızda siberkondrinin sosyodemografik faktörlerle ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. YÖNTEM: Çalışmamıza aile hekimliği polikliniğimize başvuran 18-65 yaş arası, internet kullanıcısı ve araştırmayı gönüllü olarak kabul eden 210 hasta katılmıştır. Hastalara sosyodemografik bilgi formu ve siberkondri ciddiyet ölçeği formu uygulandı. BULGULAR: Çalışmaya katılanların %52,9'u erkek, %69'u evli, %48,1'i çocuk sahibiydi, %8,6'sı çalışmıyordu, %34,3'ü üniversite ve üzeri eğitim düzeyine sahipti. Katılımcıların %3,3'ü çok kötü sağlık durumu ve %49,5'inin bilinen hastalığı vardı. Katılımcıların %13,8'i sigara ve %8,6'sı alkol kullanıyordu. Katılımcıların %49'u düzenli ilaç kullanıyordu. Katılımcıların %41'i reçeteyi internette okuduktan sonra bırakıyordu ve %76,7'si hekime başvuruda interneti kullanıyordu. Katılımcıların günlük internet kullanma saati ortalama 4.38±1,67 saat idi ve sosyal medya kullanma saati 3,24±1,59 saat idi. SONUÇ: Katılımcıların siberkondri düzeyini artıran faktörler çocuk sahibi olmak, düzenli ilaç kullanmak, internet ve sosyal medya kullanım süresinin fazla olması, kendisi ve yakınlarının sağlığı için bir sağlık kuruluşuna yılda ortalama başvuru sayısının fazla olması, hekimine rahat soru soramamak, e nabız kullanmak, internetteki sağlık bilgilerini güvenilir bulmaktı. ANAHTAR KELİMELER: siberkondri, hipokondri, aile hekimliği
Özet (Çeviri)
AIM: According to TUIK information on issues related to the 66.3% of people using the Internet in Turkey it stated that health is looking for. Hypochondria means that someone who is characterized by a fear or belief based on a misinterpretation of bodily sensations has a serious illness. This state of fear or concern is reflected in the online environment is called siberkondri. With the development of technology in recent years, internet has entered into all areas of our lives and has caused the formation of online form in hypochondria. In this study, we aimed to evaluate the relationship between cyberchondria and sociodemographic factors. PATIENTS AND METHODS: 210 patients who were 18-65 years old, internet users and who accepted the study voluntarily participated in our study. Sociodemographic information form and cyberchondrial severity scale form were applied to the patients. RESULTS: 52.9% of the participants were male, 69% were married, 48.1% had children, 8.6% were not working, 34.3% had university or higher education level. 3.3% of the participants had very bad health and 49.5% had known illness. 13.8% of the participants were smoking and 8.6% were using alcohol. 49% of the participants used regular medication. 41% of the participants left the prescription after reading it on the internet and 76.7% of them used the internet to apply to the physician. The average daily internet usage time of the participants was 4.38 ± 1.67 hours and the social media usage time was 3.24 ± 1.59 hours. CONCLUSION: Factors that increase the level of cyberchondria participants have children, regular use of drugs, the use of Internet and social media for a longer period, the average number of visits to a health institution for himself and his relatives, the average number of visits to the physician, not to ask questions to the physician, e pulse, reliable health information on the internet I find. KEY WORDS: cyberchondria, hypocondria, family medicine