Sağlık turizminde Türkiye'de termal otellerin pazarlama karması elemanları açısından değerlendirilmesi
Assessment of health tourism thermal hotels in Turkey in terms of marketing mix elements
  1. Tez No: 553410
  2. Yazar: CANSU AYKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ECE UĞURLUOĞLU ALDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Turizm, İşletme, Health Care Management, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışmanın amacı termal turizme yönelik hizmet veren termal otel işletmelerinin pazarlama karması elemanlarını (hizmet, fiyatlandırma, dağıtım, tutundurma) nasıl uyguladıklarını ve değerlendirdiklerini tespit etmektir. Araştırma kapsamında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan turizm işletme belgesi almış termal otel ve termal müstakil apart otel olarak nitelendirilen işletmelerin pazarlama/satın alma birimlerinin üst-orta düzey ya da ekip elemanı olarak görev yapan birer kişiye anket formu uygulanmıştır. Araştırma sonunda, işletme belgesi olan toplam 77 termal müstakil apart otel ve termal otelden, 71 adet kullanılabilir anket formu elde edilmiştir. Veriler, SPSS 23.0 versiyonu ile analiz edilmiştir. Hipotezlerin incelenmesinde veriler normal dağılım gösterdiği için tek yönlü varyans analizi yöntemi kullanılmıştır. Varyansların homojenliğine farklılığın kaynaklandığı grubu tespit etmek için Tukey HSD ve Tamhane's T2 testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine how the thermal hotels intended for thermal tourism use and evaluate marketing mix elements (product, price, place, promotion). In scope of the research a survey has been conducted to one each mid-level, senior level managers or team members of Thermal Hotels which received the Tourism Operation Licence from the Ministry of Culture and Tourism in Turkey. At the end of the research, 71 available survey forms were obtained from 77 apart thermal hotels and thermal hotels holding operating certificate. SPSS 23.0 version was used to analyze the data. One-way analysis of variance was used to analyze hypotheses because of normal distribution of data. Tukey HSD and Tamhane's T2 tests were used to identify the group that caused the differences in homogeneity of variances.