Konvansiyonel öngörü yöntemi ile planlanan bimaksiller ortognatik cerrahi ile tedavi edilen iskeletsel sınıf III bireylerde bilgisayar öngörüleri ve ameliyat sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of computer predictions and surgical results in skeletal class III individuals treated with bimaxillary orthognathic surgery planned by conventional prediction method
  1. Tez No: 553411
  2. Yazar: CAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE TUBA ALTUĞ DEMİRALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ortognatik cerrahi sonrası iskeletsel yapı ve yumuşak dokuda oluşacak olan değişiklikler konvansiyonel sefalometrik çizimler veya bilgisayar yazılımı ile tahmin edilebilmektedir. Bu tez çalışmasının amacı; bilgisayar programları ile yapılan iki boyutlu öngörülerin, ameliyat sonu değerler ile karşılaştırılmasıdır. Böylece dijital ortognatik cerrahi planlamanın klinik olarak güvenilir olup olmadığı değerlendirilmiştir. Çalışmamıza Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'nda ortognatik cerrahi öncesi dekompansatif ortodontik tedavisi gerçekleştirilen, ortognatik cerrahi hazırlıkları ve planlamaları aynı ortodonti ekibi ve bimaksiller ortognatik cerrahileri Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı'nda aynı cerrahi ekibi tarafından gerçekleştirilmiş olan iskeletsel sınıf III maloklüzyona sahip 31 birey arasından normodiverjan büyüme paternine sahip 24 birey (8 kadın, 16 erkek) dahil edilmiştir. Bireylerin ortalama yaşı 22,46 yıldır. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistikler ortalama, standart sapma değerleri ile sunulmuştur. Ölçümlerin ameliyat öncesi, bilgisayar simulasyonu ve ameliyat sonrası zamanlarda farklılığının incelenmesi amacı ile Friedman testi kullanılmıştır. Farklı çıkan ölçümlerde ölçüm sonuçlarını kıyaslamak adına Wilcoxon işaret testi yapılmışıtr. Ölçümlerin arasındaki ilişkilerin tespit edilmesi amacı ile korelasyon analizi yapılmıştır. Analizler SPSS 22.0 paket programı ile yapılmıştır. Çalışmada 0,05'den küçük p değerleri istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Hastaların bilgisayar simülasyonu ile ameliyat sonrası SNA, SNB, ANB, SN/GoGn, İnterinsizal Açı, IMPA, Occ/SN, U1-NA, L1-NB, Pog-NB, Üst Dudak-E Düzlemi, Alt Dudak-E Düzlemi, Na Perp. – A, Na Perp. – Pog, Na Perp. – Pog, Co – A, Co – Gn, FMA, N-ANS, ANS-Me, N-ANS/ANS-Me, N-ANS/ANS-Me, GL'-Sn, Sn-Me', Nasolabial Açı, Fasiyal Konveksite Açısı ölçümlerinin oldukça yüksek düzeyde, pozitif düzeyde ve anlamlı şekilde ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak; lateral sefalometrik radyografiler kullanılarak bilgisayar programlarıyla yapılan ortognatik cerrahi öngörüleri günümüzde geçerliliğini korumaktadır. Bu tez çalışmasının sonucunda bilgisayar yazılımlarıyla lateral sefalometrik radyografiler üzerinde yapılan ortognatik cerrahi öngörülerinin güvenilir olduğu ve klinik olarak kullanılabilirliği ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Changes in skeletal structure and soft tissue after orthognathic surgery can be predicted by conventional cephalometric drawings or computer software. The purpose of this thesis is; comparison of the predictions obtained with computer software with the end of surgery. Thus, it was evaluated whether digital orthognathic surgery was clinically reliable. Among 31 individuals with skeletal class III malocclusion, who underwent decompensative orthodontic treatment prior to orthognathic surgery in Ankara University Faculty of Dentistry Department of Orthodontics, twenty-four individuals (8 females, 16 males) with normodivergant growth pattern were included in the study. All patients' bimaxillary surgery were performed by the same surgical team. The mean age of the individuals was 22.46 years. In the analysis of the data; descriptive statistics are presented with mean, standard deviation values. Friedman test was used to evaluate the differences of the measurements before surgery, computer simulation and postoperative time. In order to compare the measurement results, Wilcoxon signal test was performed. Correlation analysis was performed to determine the relationships between the measurements. Statistical analyzes were done by SPSS 22.0 package programme. p values less than 0.05 were considered statistically significant. Computer simulation prediction and post-surgical SNA, SNB, ANB, SN / GoGn, Interincisal Angle, IMPA, Occ / SN, U1-NA, L1-NB, Pog-NB, Upper Lip-E Plane, Lower Lip-E Plane, Na Perp. - A, Na Perp. - Pog, Na Perp. - Pog, Co - A, Co - Gn, FMA, N - ANS, ANS - Me, N - ANS / ANS - Me, N - ANS / ANS - Me, GL' - Sn, Sn - Me ', Nasolabial Angle, the facial convexity angle measurements of the patients were found to be highly correlated. As a result; orthognathic surgical predictions with computer programs using lateral cephalometric radiographs remain valid today. As a result of this thesis, orthognathic surgery predictions on lateral cephalometric radiographs and computer software were found to be reliable and clinically useful.