Geleneksel ve zenginleştirilmiş kafeslerde barındırılan yumurtacı tavuklarda ovipozisyon ve depolama süresinin yumurta kalitesine etkisi
Effect of oviposition and storage period on egg quality traits in laying hens kept in conventional and enriched cage systems
  1. Tez No: 553412
  2. Yazar: INES TABIB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN EBRU ONBAŞILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çalışmada, iki farklı kafes tipinde (geleneksel ve zenginleştirilmiş) barındırılan 57 haftalık yaştaki ISA kahverengi ticari yumurtacı hibritlerde ovipozisyon ve depolama süresinin yumurta kalitesi üzerine etkilerini belirlemek amaçlanmıştır. Denemede geleneksel ve zenginleştirilmiş kafeslerden 2 gün boyunca saat 8:30-11:30 ve saat 13:30-16:30 arasında yumurtlanan ortalama grup ağırlığına sahip ve kabuğu sağlam 410 adet yumurta kullanılmıştır. Yumurtalar tartıldıktan sonra son inceleme gününe kadar ortalama 21 0C sıcaklık ve %20 nem içeren laboratuvarda depolanmıştır. Depolamanın 1, 7, 14, 21 ve 30. günlerinde her bir kafes ve ovipozisyon grubundan elde edilen yumurtaların beşte birinde kalite özellikleri incelenmiştir. Her bir depolama döneminde yumurta ağırlığı, şekil indeksi, kabuk kırılma mukavemeti, kabuk ağırlığı, kabuk kalınlığı, ak yüksekliği, ak uzunluğu, ak genişliği, ak pH'sı, sarı rengi, sarı ağırlığı, sarı yüksekliği, sarı çapı, sarı pH'sı, ak indeksi, sarı indeksi ve haugh birimi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effects of oviposition and storage time on egg quality in 57 week old Isa Brown laying hens were kept in two different cage types (conventional and enriched). A total of 410 eggs have an average weight and an intact eggshells were collected from the conventional and the enriched cages during two days from 8:30 to 11:30am and from 13:30 to 16:30pm were used in this study. After the eggs were weighed, they were stored in the laboratory at 210C and a relative humidity of %20 until the last storage day. In the 1st, 7th, 14th, 21st and 30th day of storage the quality characteristics of five eggs of each cage and oviposition group were examined. In each storage period, egg weight, shape index, shell breaking strength, shell weight, shell thickness, albumen height, albumen length, albumen width, albumen pH, yolk color, yolk weight, yolk height, yolk diameter, yolk pH, albumen index, yolk index and the haugh unit were determined.