Yaşlıların ekonomik istismara maruz kalma durumlarının incelenmesi: İstanbul Bahçelievler örneği
Examination of the cases of economic abuse of the elderly: İstanbul Bahçelievler example
  1. Tez No: 553478
  2. Yazar: DERYA ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL YEŞİLKAYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Dünya nüfusu giderek yaşlanmakta ve buna bağlı olarak yaşlı alanıyla ilgili sorunlar da artış göstermektedir. Yaşlı istismarı, günümüzdeki en önemli sosyal sorun alanlarından birine işaret etmektedir. Bu sorun alanlarından birisi de yaşlı istismarının alt bir türü olan ekonomik yaşlı istismarıdır. Çalışmanın temel amacı kurumsal bakım almayan 65 yaş ve üzeri akıl ve ruh sağlığı yerinde olan yaşlıların aileleri veya yakınları tarafından ekonomik istismara maruz kalıp kalmadıklarının sosyo-demografik özellikler kapsamında değerlendirilmesidir. Bu araştırma, ülkemizde yaşlıların ekonomik istismarı hakkındaki ilk tez çalışması niteliği taşımaktadır. Bu araştırmada nicel araştırma desenlerinden tarama modeli esas alınmıştır. Araştırma örnekleminin belirlenmesinde, rastgele örneklem tekniği esas alınmıştır. Araştırma örneklemini İstanbul ili Bahçelievler ilçesinde yaşayan 65 yaş ve üstü 385 yaşlı oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından literatür taramasına ve yaşlı istismarı alanında uzman kişilerden alınan görüşler doğrultusunda oluşturulan“Ekonomik Yaşlı İstismarını Belirleme Formu”kullanılmıştır. Formun doldurulmasında, yüz yüze görüşme tekniğinden yararlanılmıştır. Verilerin analizinde, SPSS 23.00 kullanılmıştır. Araştırmaya katılan yaşlıların %51,4'ü erkek, %48,6'sı kadındır. Yaşlıların %63,1'i ekonomik istismara maruz kaldığını belirtmiştir. Yaşlılara ekonomik istismarda bulunanlar arasında sırasıyla oğlu, kızı, eşi ve damadı olduğu bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The world population is getting older and the problems related to the elderly are increasing. Today, elder abuse refers to one of the most important social problem areas nowadays. One of these problem areas is the economic abuse of the elderly, which is a sub-type of elder abuse. The main aim of the study is to evaluate whether the elderly or the relatives of the elderly who are aged 65 years and over those who are not receiving corporate care are exposed to economic abuse by their families or their relatives in the context of socio-demographic characteristics. This research is the first thesis study on the economic abuse of the elderly in our country. In this study, the screening model of quantitative research designs was used. Sampling technique was used to determine the research sample. The research sample consisted of 385 elderly aged 65 years and older living in Bahçelievler, Istanbul. The data collection tool was used by the researcher to review the literature and to determine the“Economic Elderly Abuse Form”, which was formed in accordance with the opinions of experts in the field of elder abuse. Face to face interview technique was used to fill the form. In the analysis of the data, SPSS 23.00 was used. 51.4% of the elderly participants are male and 48.6% are female. 63.1% of the elderly stated that they were exposed to economic abuse. It is searched that among those who made economic abuse to the elderly, respectively, his son, daughter, wife and also son-in-law.