İhsan modeli ile manevi danışmanlık uygulamalarının psikolojik rahatsızlıklar üzerindeki iyileştirici etkisi üzerine deneysel bir çalışma
Ihsan model and spiriyual counseling practices healing on psychological disorders an experimental study on
- Tez No: 553503
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURGAY ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Psychology, Social Work
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
Bu çalışma ŞİRİN (2013) tarafından geliştirilen bilişsel davranışçı psikoterapi yaklaşımıyla bütünleştirilmiş manevi danışmanlık modeli olan“İHSAN”modelinin psikolojik rahatsızlıkları olan bireylerin, bu rahatsızlıklarının giderilmesinde etkili olup olmadığının sınanması amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla İstanbul Mecidiyeköy'de faaliyet gösteren özel bir danışmanlık merkezine başvuran depresyon, Kaygı ve panik atak tanısı almış danışanlardan gönüllü katılımcılar arasından seçilen 5 danışanla 12'şer seanslık psikoterapi görüşmeleri yapılmıştır. Araştırmanın katılımcıları, SCL90r, Beck Depresyon Envanteri, Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeğinden yüksek değerler alan danışanlar arasından seçilmiştir. Ölçekler ilk olarak 12 oturum süren“İHSAN”modeli psikoterapi programı öncesi uygulanmıştır. Daha sonra psikoterapi programının son oturumu olan 12. Oturumun ardından bir kez daha uygulanmıştır. Ayrıca geçen süre içerisinde her hangi bir değişiklik olup olmadığının kontrolü amacıyla oturumlar tamamlandıktan altı ay sonra üçüncü kez uygulanmıştır. Araştırma da“tek gruplu ön test – son test – kontrol testi”modeli kullanılmıştır. Terapi sonunda, deneklerin depresyon ve kaygı düzeylerinde oluşan değişimleri göstermek amacıyla testlerden elde edilen depresyon düzeyi ve kaygı puanları her bir denek için ayrı ayrı tablolar ile toplu olarak grafiksel çizimlerde gösterilmiş, çalışmanın betimsel yorumlarına grafikler üzerinden yer verilmiştir. Psikoterapinin, v deneklerin depresyon ve kaygı düzeylerinde anlamlı bir fark meydana getirip getirmediğine ilişkin veriler SPSS 23. (IBM) paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmamızdaki denek sayısı parametrik test ölçütlerini karşılamamakta olup bireysel psikoterapi uygulaması olarak 5 denekle farklı zamanlarda yapılan ölçümlerin karşılaştırılması esasına dayanmaktadır. Bu nedenle non-parametrik testler kullanılmıştır. Verilerin analizinde Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda İHSAN modeli ile manevi danışmanlık uygulamalarının depresyon, anksiyete ve panik atak problemi yaşayan 5 deneğin depresyon ve kaygı düzeyleri ile panik atak nöbetlerinde anlamlı bir azalma olduğu gözlenmiş ve genel olarak psikoterapi oturumlarından elde edilen pozitif değişimlerin korunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to test whether“İHSAN”model, which is a spiritual counseling model integrated with cognitive behavioral psychotherapy approach developed by ŞİRİN (2013), is effective for the treatment of individuals with psychological disorders. For this purpose, 12 sessions of psychotherapy were held with the 5 clients among the panic attack, anxiety, depression patients who consult a private counseling center in Istanbul, Mecidiyeköy. The participants of the study were selected from the SCL90r, Beck depression inventory, and those who received higher values than the State-Trait Anxiety Scale. Firstly, the scales were carried out before the“goodness”model psychotherapy program created by integrating with cognitive behavioral psychotherapy approach which last 12 sessions. After the 12th session, which was the last session of the psychotherapy program, it was applied once again. In addition, six months after the sessions were completed in order to check if there were any changes during the last period; it was applied for the third time.“One group pretest, posttest, control tests”were used in the researching. At the end of therapy, in order to show the changes in depression and anxiety levels of the subjects, the depression level and anxiety scores obtained from the tests were shown separately and collectively for each subject in graphical drawings, and the descriptive interpretations of the study were given through the graphs. Data were analyzed by using SPSS 23 package program to determine whether psychotherapy vii had a significant difference in depression and anxiety levels of the subjects. The number of subjects in our study did not meet the parametric test criteria and the individual psychotherapy application was based on the comparison of the measurements taken at different times with 5 subjects. Wilcoxon signed rank test was used for data analysis. As a result of the study, the“İHSAN”model, which was formed by integrating with the cognitive behavioral psychotherapy approach, applied to the psychometry subjects; Depression and anxiety levels of 5 subjects who had depression, anxiety and panic attacks were found to be significantly decreased in panic attacks and positive changes obtained from psychotherapy sessions were determined.