Jeolojik (mineralojik) katalizörler yardımıyla plastik ve organik atıklardan motorlu araçlarda ve iş makinelerinde kullanılabilir yakıt üretme
Fuel production from plastics and organic wastes with geologic (mineralogical) catalysts to be used for motor vehicles and heavy machinery
- Tez No: 553548
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA HOŞ ÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Jeoloji Mühendisliği, Energy, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma kapsamında polietilen tereftalat, polivinil klorür ve organik atıklarla birlikte kil, zeolit ve MCS23 kodlu malzemeler kapalı bir ortamda 300–400 oC sıcaklık aralığında ısıtılmış ve yeniden yoğuşturulmuştur. Çalışmada farklı tiplerde ve ağırlıklarda plastik ve organik malzemeler ile birlikte farklı oranlarda katalizörler kullanılarak 20 adet deney yapılmıştır. Elde edilen sıvı ürünlerin analizi ISO standartlarına uygun olarak KTÜ-YUAM'da yaptırılmıştır. Deneylerde, en yüksek sıvı yakıt verimi Deney 9'da gözlenmiştir (%93,33). Analizlerde en iyi yoğunluk değeri Deney 12'de gözlemlenmiştir (797,8 kg/m3). Analizlerde en iyi viskozite değeri Deney 2'de gözlemlenmiştir (2,794 mm2/s). Analizlerde bütün örneklerde parlama noktası değerleri 40 oC'nin altında belirlenmiştir. Analizlerde en iyi akma noktası değeri Deney 2'de gözlemlenmiştir (-6oC). Tüm örnekler karşılaştırıldığında kül içerik değerlerinin standart değer aralığında (0-0,01 %(m/m)), yanma ısısı değerlerinin standart değer aralığında olduğu bulunmuştur (35.000> J/g). Çalışmada MCS23 ve klinoptilolit katkı maddelerinin bir arada kullanılmasının, daha yüksek verimde ürünler elde edilmesine ve yakıt özellikleri açısından daha iyi değerler elde edilmesine doğrudan katkısı olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, polyethylene terephthalate (PET), polyvinyl chloride (PVC) and organic wastes together with clay, zeolite and MCS23-code materials were heated in a closed medium to a temperature range of 300-400 oC and recondensed. Using different types and weight of plastic and organic materials, 20 experiments were made with various amounts of catalysts in this study. The analysis of the liquid products obtained was made in KTU-FARC according to ISO standards. In the experiments, the highest liquid fuel yield was observed in Experiment 9 (%93,33). In the analysis, the best density value was observed in Experiment 12 (797,8 kg/m3). In the analysis, the best viscosity value was observed in Experiment 2 (2,794 mm2/s). In the analysis, flash point values of all samples were determined below 40 oC. In the analysis, the best pour point value was observed in Experiment 2 (-6 oC). When all samples were compared, ash content values were found to be within the standard range (0-0,01 %(m/m)). When all samples were compared, combustion heat values were found to be within the standard range (35.000> J/g). It is observed that the combined use of MCS23 and clinoptilolite admixtures has a direct contribution to achieving higher efficiencies and obtaining better values in terms of fuel properties.