Muş havzasının jeofizik verilerle analizi ve modellenmesi
Analysis and modeling of muş basin by using geophysical data
- Tez No: 553549
 - Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada Muş Havzasının sığ ve derin yapısını belirlemek için gravite anomalileri iki ve üç boyutlu olarak modellenmiştir. iki boyutlu modeller 5 profil boyunca oluşturulmuştur. Gravite anomalilerinden alınan tüm profiller Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından Muş havzasında yapılan sismik yansıma profilleri ile aynı konumdadırlar. Sismik yansıma verilerindeki hızlar yardımıyla sahaya ait örtü ve temel birim yoğunlukları belirlenmiştir. Sismik yansıma verilerinden Muş havzasının Pliyo-Kuvaterner dolgusunun yaklaşık 2 km kalınlıkta olduğu görülmektedir. Buna karşılık, iki ve üç boyutlu gravite modellerinden ise havza dolgusu kalınlığının yaklaşık 10 km. civarında olduğu belirlenmiştir. Her iki sonuç karşılaştırıldığında sismik yansıma profillerinden elde edilen kalınlığın Muş havzasının Pliyo-Kuvaterner kalınlığını yansıttığı, gravite modellerinden elde edilen kalınlığın ise Muş havzasının Maastrichtiyen- Kuvaterner yaşlı bütün dolgunun kalınlığını yansıttığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, gravity anomalies were modeled as 2 and 3 dimensional in order to determine the shallow and deep structure of Muş Basin. 2-D models are performed in 5 profiles. All profiles taken from gravity anomalies are in the same position as the seismic reflection profiles in Muş basin by the General Directorate of Mineral Research and Exploration (MTA). Densities of cover and basement unit were determined by using the velocities in the seismic reflection data. Seismic reflection data shows that the Plio-Quaternary fill of the Muş basin is about 2 km thick. On the other hand, it is determined that the thickness of the basin fill is about 10 km from 2 and 3 dimensional gravity models. When both results are compared, it is seen that the thickness obtained from the seismic reflection profiles reflects the the Plio-Quaternary thickness of the Muş basin and the thickness obtained from the gravity models reflect the thickness of the whole Maastrichtian- Quaternary fill of Muş basin.