Tütün çeşitlerinin (Nicotiana tabacum L.) Kadmiyum (Cd) toksisitesine dayanıklılıklarının belirlenmesi
Determination of resistance to cadmium toxicity in tobacco varieties (Nicotiana tabacum L.)
- Tez No: 553550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Kadmiyum (Cd) biyolojik fonksiyonlar açısından gerekli bir element olmayıp, diğer ağır metallere göre insan, hayvan ve bitkiler için 2-20 kat daha fazla toksik etkiye sahip bir elementtir. Tütün (Nicotiana tabacum L.) çok yüksek düzeylerde Cd biriktirebilmektedir. Bununla birlikte, Cd alımındaki tütün çeşitlerinin genotipik farklılıkları ve Cd toksisitesine cevapları net olarak belirlenememiştir. Bu çalışma, sera koşullarında farklı tütün çeşitlerinin (Özbaş, Canik-190/5, Xanthi/81 ve Birlik/124) Cd toksisitesine (0, 5, 10 ve 20 mg Cd kg-1, (CdS04)3.8H20 formu)) karşı tepkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tütün çeşitleri kontrollü koşullar altında yetiştirilmiş ve artan Cd dozları ile birlikte gerekli makro (N, P ve K) ve mikro (Fe ve Zn) besinleri denemenin başında toprağa uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cadmium (Cd), a heavy metal, is not needed for biological functions and has 2-20 times more toxic impacts for human, animal, and plants compared to the other heavy metals. Tobacco (Nicotiana tabacum L.) can accumulate higher concentrations of Cd. However, the genotypic differences of tobacco cultivars (Özbaş, Canik-190/5, Xanthi/81 and Birlik/124) in Cd uptake and the responses to Cd toxicity have not been clearly determined. This study was conducted to determine the resistance of different tobacco cultivars to Cd toxicity under greenhouse conditions. Four different doses of Cd (0, 5, 10 and 20 mg Cd kg-1 soil, (CdS04)3.8H20 form)) were used to test the resistance of four tobacco cultivars. Macro (N, P and K) and micro (Fe and Zn) nutrients required for tobacco plants were applied to soils.