Necmettin Erbakan'ın eğitim anlayışı
Educational perceptions of Necmettin Erbakan
  1. Tez No: 553569
  2. Yazar: EKREM ZAHİD BOYRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR KARAUĞUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Siyasal Bilimler, Education and Training, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
Millî Görüş Hareketi siyasi ve sosyal bir kimlik olarak son 50 yılda Türkiye'de etkin olmuş önemli bir örgütsel harekettir. Hareketin lideri olan Necmettin Erbakan kişiliğiyle, siyasete ve hayata dair görüşleriyle kitleleri etkilemiş, Türkiye Cumhuriyeti'nin yakın tarihinde belirleyici bir aktör olmuştur. Çalışmada Necmettin Erbakan'ın eğitim anlayışının nasıl şekillendiği, eğitimden beklentilerinin neler olduğu, eğitim ile neyi amaçladığı gibi sorulara cevaplar aranmıştır. Bu çerçevede Osmanlı'dan Cumhuriyet'e kültür, medeniyet ve eğitim algısı incelenmiştir. Erbakan'ın fikir dünyasının temel dinamikleri üzerinden eğitim kavramı, eğitime dair görüş ve önerileri detaylandırılmış, eğitimde bireyin inşası yönünde atılacak adımlar Erbakan'ın insan ve devlet modeli üzerinden ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
As a social and political identity and an important organizational motion, National Vision Movement has been active in Turkey since the last 50 years. Necmettin Erbakan, the leader of the movement, impressed people with his personality, his views on life and politics, and become a decisive actor in the recent history of the Republic of Turkey. In the study, questions are answered such as how Necmettin Erbakan's concept of education was formed, what were his expectations from education, and what he aimed with education. Within this framework, the perception of culture, civilization and education from Ottoman to Republic of Turkey was examined. Erbakan's concept of education through the basic dynamics of the world of ideas, the views and suggestions about education have been elaborated, and the steps to be taken towards the construction of the individual in the education were put forward through Erbakan's human and state model.