Kadın dostu kentler projesi ve Bursa örneği
The project of women's friend cities and Bursa sample
  1. Tez No: 553586
  2. Yazar: GAMZE EVİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN EYUBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışmamız, kadınların temsil gücünün arttırılması için neler yapılabilir sorusu doğrultusunda Kadın Dostu Kentler Projesi'nin Bursa örneğinden yola çıkarak cevaplar aramaktadır. Kadınların, eğitim, istihdam, sağlık, sosyal hizmetler gibi konularda, şiddete maruz kaldıklarında ya da hakları ihlal edildiğinde kolayca ulaşabilecekleri ve kendilerini savunabilecekleri yerel mekanizmaların oluşturulması, bu mekanizmaların karar alma, uygulama, denetleme tüm süreçlerine ve kentin bütün sunduklarından kadın, erkek tüm insanların eşit bir şekilde katılması için yapılanlar ve yapılabilecekler tartışılacaktır. Bütün bunların doğrultusunda bu çalışmanın amacı, kentin sunduğu her türlü imkandan kadın ve erkeğin eşit olarak faydalanması ana düşüncesi etrafında kadınların da yerel yönetim mekanizmalarında aktif rol almasının gerektiğini vurgulamaktadır. Amacımıza paralel olarak kentlerin cinsiyetsizleştirilmesi yolunda Kadın Dostu Kentler Projesi ve Bursa örneği ele alınarak somut bir gerçeklik ortaya koyulmak istenmektedir. Çalışmamızın birinci bölümünde kent, yerel yönetim, kadın ve kadın erkek eşitliği kavramına genel bir çerçeve çizerek, uluslararası metinlerde kadın kavramının yer alış biçimine değinerek bu çerçeve desteklenmiştir. İkinci bölümde ise dünyada ve Türkiye'de feminizmin tarihsel süreç içerisinde ilerleyişi ele alınmıştır. Son bölümümüz olan çalışmamızın başlığında da yer verdiğimiz üçüncü kısımda Kadın Dostu Kentler Projesi ve Bursa Örneği'ne yer verilerek proje doğrultusunda yerel düzeyde yapılan uygulamalar ve yapılabilecekler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of women movements which have not finished their development is to to benefit economic, social and political opportunities as the equal of men. It is an important social need to be in decision making process for women. For this first thing is to take part of women effectively in decision making process and the second important point is to place point of view focused on equality of men and women. Our study's aim is searching of answers to increase the women's representative powers in the sample of Bursa of the Project Of Women's Friend Cities. Womens's conditions to reach education, employment, health and social services are will be discussed. Add to this it will be debated the possibilities to reach local organs easily and to defend themselves and their rights if women will to be subject of violence or infringement of theirs rights. As the last point, the practises in the city to participate of all the people, men and women, in decision making, carrying out, controlling and all the processes all the people, men women, will be in focus. As a result the goal of this study is to emphasize to take place of women in local management organs with the central theme of equality of all the people. With the harmony of our aim, it is planned to put a concrete reality with examining Bursa sample in The Project of Women's Friend Cities to make cities asexual. İn the first part of our study, the general perspective about city, local goverment, woman and woman and man equality is to be pictured with special references to concept of woman in international texts. In the second part the development of feminism in historical context in Turkey is considered. In the last part of our study the subject is local practises and practices that should be done along with the Project of Women's Friend Cities and Bursa sample.