Fark denklemi gösterimine dayalı zamanla değişen izgel kestirim
- Tez No: 55360
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. A. SALİM KAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Mühendislik uygulamalarında kullanılan sinyallerin pek çoğu durağan değildir. Bu sinyallerden bazılarının sıklığı bazılarının da genliği zamanla değişmektedir. Bazen de her ikisi birden değişebilmektedir. Bu çalışmadaki amaç;“chirp”sinyallerini, fark denklemi gösterimine dayalı zamanla değişen izgel kestirim yöntemleriyle çözümlemektir. İlk önce chirp sinyallerin analizi için geliştirilen yöntemlerden bahsedilecek ve bu sinyaller için katsayıları zamanla değişen fark denklemi gösterimine dayalı bir model tanıtılacaktır. Bu zamanla değişen katsayıların kestirimi 3 farklı yöntemle incelenecektir. Kullanılan yöntemler sırasıyla; Birim Dikey Açılım (BD) Yöntemi, En Az Kareler (EAK; Least Squares, LS) Yöntemi ve En az Orta Kareler (EOK; Least Mean Squares, LMS) Yöntemidir. Daha sonra katsayıları zamanla değişen, fark denklemi gösterimine dayalı sinyaller için sistem kutupları bulunacaktır. Elde edilen sistem kutuplarından genel sistem aktarım işlevi çıkarılacaktır. Daha sonra ise şimdiye kadar uygulanmakta olan yöntem hakkında bilgi verilecek ve alternatif bir yöntem önerilecektir. Bu yöntem, tez çalışmasının getirdiği yenilikleri kapsamaktadır. Daha önce önerilmekte olan yöntemde chirp sinyallerinden elde edilen izgelerde bu sinyallerin sıklık bilgisinin kaybolduğu görülmektedir. Önerilen alternatif yöntemde ise, chirp sinyallerinden elde edilen izgel kestirimlerde, sinyallerin sıklık bilgisinin korunduğunu görmek mümkün olacaktır. Son olarak; bu çalışma ile yapılan deneysel sonuçlar sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Signals used in engineering applications are not usually stationary. Frequency or amplitude of these signals may vary with time. Sometimes they both may vary with time. The aim of this work is to obtain a time varying spectral estimation of chirp signals based on difference equation representation. First, methods used for the analysis of chirp signals will be discussed; a time varying coefficient model will be used for these signals. Time varying coefficients will be estimated with three methods by using difference equation representation. Methods used, in order, are as follows: Orthonormal Expansion Method, Least Squares Method and Least Mean Squares Method. Later, poles of the signals based on time varying coefficient representation will be found. With these poles, system general transfer function will be obtained. Then an overview of the work done until this part will be given and an alternative method will be introduced. This part covers the contributions of this thesis. With the previously proposed method, the frequency knowledge is not seen from the spectrum of the chirp signals. With the alternative method proposed here, it will be possible to see the frequency knowledge of the chirp signals. Finally, experimental results will be presented.