Rhodococcus rhodochrous ile Mengen linyitinden mikrobiyolojik yolla kükürt giderilmesi
- Tez No: 55359
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜLAY DURUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bu çalışmada, kükürdü giderebilen mezofilik bir bakteri olan Rhodococcus rhodochrous'wx optimum büyüme koşulları belirlenmiş ve bu koşullarda Mengen linyitinin mikrobiyolojik yolla kükürt giderme verimleri incelenmiştir. Kükürt gideren bir bakteri olan Rhodococcus rhodochrous'ua büyüme kinetiğine aşı miktarı yüzdesinin, başlangıç pH değerinin, büyüme sıcaklığının, karıştırma hızının, başlangıç substrat derişimi ve substrat türünün etkileri incelenmiştir. Her bir parametrenin maksimum özgül üreme hızına etkisi lineer ve lineer olmayan regrasyon programlan kullanılarak hesaplanmıştır. 28°C'deki fermentasyon koşullarında Rhodococcus rhodochrous'vaı maksimum özgül üreme hızı; 6.5 başlangıç pITında, 84 vuru/dak karıştırma hızında ve %8 (v/v) başlangıç mikroorganizma aşı derişiminde elde edilmiştir. Mikrobiyolojik yolla kükürt giderme çalışmalarında; linyitin mikroorganizma ile aşılanmış besin ortamına eklenme zamanının, mikroorganizma kültür ortamındaki substrat türünün, linyitin tanecik boyutunun ve farklı bir linyit türünün etkileri incelenmiştir. Deneyler, sıcaklık kontrollü bir karıştırıcıda pamukla kapatılmış 250 ml'lik erlenler içerisinde 100 ml'lik çalışma hacimlerinde gerçekleştirilmiştir. Besin ortamı 72 saatlik kültürle, aşı derişimi hacimce %8 (v/v) olacak şekilde aşılanmış ve ortama 20 gL"1 oranında linyit ilave edilmiştir. Linyitin substrat olarak sodyum asetat içeren besin ortamına eklendiği ve sonra da bu karışımın 72 saatlik mikroorganizma ile aşılandığı durumda toplam, sülfat, piritik ve organik kükürt azalma yüzdeleri sırasıyla %30.4, %43.9, %30.5 ve %25.7 olarak elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Mikrobiyolojik yolla kükürt giderilmesi, Rhodococcus rhodochrous, linyit.
Özet (Çeviri)
Abstract ABSTRACT In this study, the growth kinetics of a mesophilic sulfur removing bacterium, Rhodococcus rhodochrous, has been determined and the biodesulfurization rate of Mengen lignite was investigated. The effects of inoculum percentage, initial pH, growth temperature, shaking rate, substrate type and initial substrate concentration on the growth kinetics of Rhodococcus rhodochrous were investigated. The optimum value for each parameter that favored the maximum specific growth rate was calculated from models established through linear or non-linear regression of the relevant data. The maximum growth rate of Rhodococcus rhodochrous was obtained under fermentation conditions of 28°C, initial pH 6.5, shaking rate 84 spm and initial inoculum concentration 8 vol.%. The effects of mixing time of lignite into the growth medium, substrate type of the growth medium, coal particle size and lignite types on desulfurization performance were investigated. Biodesulfurization experiments were carried out in cotton plugged erlenmeyer flasks of 250 ml with 100 ml working volume with Rhodococcus rhodochrous. 20 gL"1 of sterile lignite sample was inoculated by a 72 hour grown culture with a concentration of 8 vol.%. When lignite was added into the growth medium containing sodium acetate as the substrate and after the mixture inoculated with the microorganism, with in 72 hours, total, sulfate, pyritic and organic sulfur removal percentages were obtained as 30.4%, 43.9%, 30.5% and 25.7%, respectively. Keyword : Biodesulfurization, Rhodococcus rhodochrous, lignite.