Peter Ackroyd's Hawksmoor as a postmodern representation of historiographic metafiction
Postmodern edebiyatın tarihsel üstkurmaca tekniğinin temsili olarak Peter Ackroyd'un Hawksmoor adlı romanı
- Tez No: 553629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH KARAKUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, Peter Ackroyd'un Hawksmoor adlı çağdaş eserinin bir“tarihsel üstkurmaca”(historiographic metafiction) olarak nasıl anlatıldığını ve bu yönüyle postmodern edebiyat türü içerisinde ne şekilde değerlendirildiğini incelemektedir.Bir postmodern yazım türü olan tarihsel üstkurmaca, genel edebi yazım özellikleri ile birlikte sunulmaktadır. Bu tez,“tarihsel üstkurmaca”teriminin mucidi olarak kabul edilen Linda Hutcheon ve tarih yazımı ile edebiyat arasındaki ilişki üzerine kapsamlı yazılar yazmış olan Hayden White gibi alanda ileri gelen eleştirmenlerin fikirleri ışığında romanın yakın incelemesine dayanmaktadır. Postmodern edebiyatın metinlerarasıcılık (intertextuality), üstkurmaca (metafiction), özdüşünümsellik (self-reflexivity), parodi, öykünme (pastiche) ve öz-bilinç (self-consciousness) gibi genel yazım özellikleri ile ilişkili olarak, Hawksmoor'un hangi bakımlardan postmodern tarihsel üstkurmaca olarak ele alındığı, kitaba yapılan detaylı ve yakın inceleme ile açıklanmaktadır. Literatür değerlendirmesinin ardından, bu çağdaş eserin edebi özellikleri, hikâyenin dayandırıldığı tarihi olay ile birlikye açıklanmaktadır.Yazılı kaynaklara göre gerçek olduğuna inanılan tarihi olay alt-üst edilerek ona paralel bir hikâyeyaratılmış olup birbirine paralel bu iki hikâye tek bir hikâye formatına dönüştürülerek okuyucuya sunulmaktadır. Postmodern edebiyata dair pek çok yazım tekniği ile postmodern temayı barındıran Hawksmoor, içerisinde belirli bir tarihi olaya atıflarda bulunularak söz konusu tarihi olayın yıkıcı bir teknikle yeniden yazılmasıyla iyi bir postmodern roman örneği teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze Peter Ackroyd's contemporary work Hawksmoor as a postmodern representation of historiographic metafiction, and to explain to what extent it can be considered as a postmodern novel written in the form of a historiographic metafiction. The postmodern literary genre of historiographic metafiction is presented along with its general literary characteristics. This thesis is based on the close reading of the novel in the light of the ideas of outstanding critics such as Linda Hutcheon who is accepted as the inventor of the term“historiographic metafiction”and Hayden White who extensively wrote on the relationship of historiography and literature. The aspects why Hawksmoor is taken as a postmodern historiographic metafiction are revealed based on a close reading of the book in relation with the general principles of postmodern literature, such as intertextuality, metafiction, self-reflexiveness, parody, pastiche and self-consciousness. Following the review of literature, the literary characteristics of this contemporary novel Hawksmoor are explained along with its historical background. The historical story, which is thought to be real depending on the written sources, is duplicated with a subversion of the original one, and the novel is presented to the readers as two mirror-like plots blended into one single story in terms of structure. Comprising many of the techniques and themes of postmodern literature, Peter Ackroyd's Hawksmoor serves as a good example of postmodern historiographic metafiction designed with close references to a historical past re-written in a subversive way.