History, time and culture in Peter Ackroyd's Hawksmoor and Edward P. Jones' The Known World
Peter Ackroyd'un Hawksmoor'unda ve Edward P. Jones'un The Known Worldun'da tarih, zaman ve kültür
  1. Tez No: 757777
  2. Yazar: HUDA KHORSHEED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAVGAH GHULAM SAEED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Postmodern dönem, farklı edebî yaklaşımlar açısından büyük dönüşümlere sahne olur. Bu çalışma Yeni Tarihçiliği Hawksmoor (1985) ve The Known World'de (2003) tarih, zaman ve kültür açısından göstermeyi amaçlamaktadır. Çalışma üç bölüm ve bir sonuca ayrılmıştır, Birinci bölümde, çalışma, ana kaynak olarak Yeni-Tarihçilik ve bir dal olarak Tarihsel Üstkurmaca gibi iki yöntemin odaklandığı tarih kavramına odaklanmaktadır. İkinci bölümde araştırmacı, yeni-tarihselcilik merceğinde zamanın döngüselliğine odaklanmaktadır. Kültürel kavram, yeni-tarihselcilik açısından ele alınan son kavramdır. Birinci bölümün ikinci bölümünde Peter Ackroyd ve Edward. P. Jones'un biyografilerinden bahsedilir. Araştırmacı ortak noktalarını göstermeye çalışır. İkinci bölümde Hawksmoor kurgusu üç kavrama göre ele alınmıştır. Araştırmacı, aydınlanma ve okültizm arasındaki yüzleşmeye odaklanıyor. Ackroyd, Wren'i makul bir düşünür olarak tasvir eder. Öte yandan Dyer, okültist bir mimar olarak sunulur. Üçüncü bölümde, Bilinen Dünya da üç motif açısından ele alınmıştır. Çalışma, bir taraftan beyaz ve siyah ırklar arasındaki ırk ayrımını gösteriyor. Henry adlı siyahi bir köle sahibinin kendi ırkına beyazlardan çok daha kötü davranmaya başlaması da iç ırkçılığı başka bir taraftan da gösterir. Çalışmanın son bölümünde ise Hawksmoor ve The Known World arasındaki ortak noktaları üç motif açısından ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Postmodern period witnesses great transformations in different terms of literary approaches. This study aims to show New-Historicism in terms of history, time, and culture in Hawksmoor (1985) and The Known World (2003). The study is divided into three chapters and a conclusion, In the first chapter, the study focuses on the concept of history where two methods are focused upon like New-Historicism as a main source and Historiographical Metafiction as a branch. İn the second section, the researcher foucses on the circularity of time in the lens of new-historicism. The cultural concept is the last concept that has been approached in terms of new-historicism. İn the second part of the first chapter, Peter Ackroyd and Edward. P. Jones' biographies are mentioned. The researcher attempts to show their common grounds. İn the second chapter, Hawksmoor fiction is discussed according to the three concepts. The researcher focuses on the confrontation between enlightenment and occultism. Ackroyd portrays Wren as a reasonable thinker. On the other hand, Dyer is presented as an occultist architect. In the third chapter, The Known World is also discussed in terms of the three motives. The study shows the racial discrimination between the white and black races from one side. İt also shows the internal racism from another side as a black slaveholder named Henry starts to treat his own race much worse than the white ones. In the final part, the study shows the common grounds between Hawksmoor and The Known World in terms of the three motives.