The idea of originality in Peter Ackroyd's Hawksmoor and Chatterton
Peter Ackroyd'un Hawksmoor ve Chatterton romanlarında özgünlük düşüncesi
- Tez No: 776908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE OKUROĞLU ÖZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Platon'un başlattığı İdealar teorisi, edebiyat dâhil olmak üzere farklı disiplinlerde“Özgünlük”tartışmalarına yol açtı. Platon'un düalizmi, kökenler ve yansımaları hakkında tartışmalı sorular ortaya çıkardı. Postmodernizmle birlikte, bu tartışmalı sorular kucaklayıcı bir özgünlük biçimine yol açtı ve terim, tutarsızlık ve benzerlik arasındaki eşitliği takdir etmeye başladı. Yeniden tanımlanan bu özgünlük fikri, bir eserin benzersizliğine sürekli olarak meydan okuyor. Dahası, postmodernizmin metakurgu, öz-düşünümsellik, pastiş, ironi, küçük anlatılar ve gerçek ile kurgunun iç içe kullanımı (faction) gibi edebi araçları yorumlayıcı niteliği sağlar. Bu nedenle, bu çalışmanın temel amacı, özgünlük teriminin sürekli olarak nasıl yeniden tanımlandığını ve Peter Ackroyd'un eserleri Hawksmoor ve Chatterton'da çoklu mini anlatıların nasıl inşa edildiğini tartışmak ve analiz etmektir. Bu çalışma aynı zamanda Nicholas Hawksmoor (Hawksmoor) ve Thomas Chatterton'u (Chatterton) ve ayrıca gerçek ile kurgunun iç içe döngüsüyle ilgili yaşam hikayelerini ve postmodern yeniden yazmayı analiz edecektir.
Özet (Çeviri)
The theory of the Ideas inaugurated by Plato led to the discussions of“Originality”in different disciplines including literature. Plato's dualism raised contesting questions regarding origins and their reflections. However, with postmodernism, these contesting questions led to an embracive form of originality, and the term started to acclaim the equivalence between discrepancy and similarity. This redefined idea of originality perpetually challenges to the uniqueness of a work. Furthermore, literary devices of postmodernism such as metafiction, self-reflexivity, pastiche, irony and small narratives (petit narratives) ensure the interpretative quality. Thus, the main purpose of this study is to discuss and analyze how the term originality is re-defined constantly, and how multiple mini narratives are constructed in Peter Ackroyd's works, Hawksmoor and Chatterton. This study will also analyse Nicholas Hawksmoor (Hawksmoor) and Thomas Chatterton (Chatterton), as well as their life stories in relation to the terms faction, and postmodern rewriting.