İki-beş yaş grubu çocuklarda oftalmolojik muayene, görsel davranış analizi ve sweep görsel uyarılmış potansiyele dayalı görsel yeti yitimi modeli
Visual disability model based on ophthalmological examination, visual behavior analysis and sweep visual evoked potential in two-five year old children
- Tez No: 553665
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFAY AYSUN İDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bebek ve küçük çocuklarda görme keskinliği erişkinlerden farklı materyal ve yöntemler kullanılarak değerlendirilmektedir. Ancak bu değerlendirmeler ile sayısal değerlerle ifade edilebilen görme keskinliği sonuçları elde edilememektedir. Bu nedenle, bu yaş grubundaki az gören çocukların özürlülük oranlarının belirlenmesinde, uygulanan tedavi ile re/habilitasyonun gerekliliği ve etkinliğinin takibinde sorunlar yaşanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, görsel sistem yetersizlik oranını belirlemek için muayene ve gözlemlere dayalı sistematik bir model oluşturmaktır. Çalışmaya yaş ortalaması 48,79 ± 7,03 (32 - 60) ay olan 54 kız ve 50 erkek çocuk dahil edilmiştir. Tüm çocuklara detaylı oftalmolojik muayene, görsel davranış analizi ve Sweep görsel uyarılmış potansiyel testi yapılmıştır. En sık rastlanan tanı ambliyopi iken, bunu şaşılık, optik sinir patolojileri, retinal-maküler distrofi, albinizm ve infantil nistagmus sendromu izlemiştir. On yedi çocukta ise hiçbir patolojisi saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In infants and young children, visual acuity is evaluated using materials and methods different from adults. However, these evaluations do not provide visual acuity results, which can be expressed with numeric values. Therefore, there are problems regarding the determination of disability rates and follow-up of necessity and efficacy of treatment and rehabilitation in children with visual disability in this age group. The objective of this study was to build a systematic model based on examinations and observations in order to determine the rate of visual disability. The study included 54 girls and 50 boys with a mean age of 48,79 ± 7,03 (32 to 60) months. All children underwent a detailed ophthalmological examination, visual behavior analysis, and Sweep visual evoked potential test. The most common diagnosis was amblyopia, which was followed by strabismus, optic nerve disorders, retinal-macular dystrophy, albinism, and infantile nystagmus syndrome. In 17 children, no pathology was found.