0-2 yaş arası bebeği olan annelerin emzirme ile ilgili bilgi, tutum, davranışlarının ve ek gıdaya geçiş sürelerinin değerlendirilmesi
Evaluation the knowledge and behaviour of mothers who has a baby 0-2 years old about breastfeeding and complementary feeding period
  1. Tez No: 553669
  2. Yazar: SEVCAN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEZBAN ESEN KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada; 0-2 yaş arasında bebeği olan annelerin emzirme ile ilgili bilgi düzeyleri ve ek gıdaya geçiş süreçlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma; Ümraniye E.A.H., Fatih Sultan Mehmet E.A.H. ve Medical Park Göztepe hastanelerinde toplam 269 anneye yüz yüze anket uygulanarak yapılmıştır. Çalışmaya; 0-2 yaş arasında bebeği olan, bir dönem mutlaka bebeğini emzirmiş anneler dahil edilmiştir. Çalışma verileri SPPS analiz programı analiz edilmiş, besin tüketim kayıtları BEBIS beslenme programı kullanılarak incelenmiştir. Sonuçlar %90'lık güven aralığında, anlamlılık p0.05). Ek gıdaya geçiş dönemi incelendiğinde; annelerim büyük kısmı (%40.1) 6. ayda tamamlayıcı beslenmeye geçmektedir. Sonuç olarak Bebek Dostu Hastaneler projesi ile annelerin anne sütü ve emzirme ile ilgili bilincinin arttığı görülse de halen yeterli düzeye ulaşmamıştır. Öte yandan annelerin tamamlayıcı beslenmeye geçiş döneminde, beslenme ile ilgili bilgi düzeylerinin düşük olduğu görülmüştür. Bu noktada beslenme ve diyet uzmanlarına daha fazla rol verilerek; hem gebelik döneminde hem de emzirme ve tamamlayıcı beslenme döneminde annenin beslenme ile ilgili bilgi düzeyinin artırılması amaçlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study; the aim was to evaluate the knowledge and behaviour of mothers who has a baby 0-2 years old about breastfeeding and complementary feeding. The study was made face to face survey with 269 mothers in Ümraniye E.A.H., Fatih Sultan Mehmet E.A.H. and Medical Park Göztepe Hospital. Including criterias of the mothers were to has a baby < 2 years old, has breastfed or still has been breastfeeding. The datas were analyzed with SPSS statistical analyze programme and food consumption records were examination with BEBIS nutrition programme. The results were evaluated in 90% confidence interval, significance was (p0.05). When we examination complementary feeding period; most of mothers (40.1%) started to feed their babies with complementary food at 6 month age. As a result, although the Baby-Friendly Hospitals project has been shown to increase the awareness of the mothers about breastfeeding, it still has not reached an adequate level. On the other hand; the knowledge level of complementary feeding period of mothers was found insufficient. At this point; giving much more role to nutrition and diet specialists could improve the knowledge of mother's about nutrition both pregnancy, lactation and complementary feeding.