Kronik myeloid lösemi tedavisinde kullanılan tirozin kinaz inhibitörlerinin yaşam kalitesi ve semptom yükü üzerine etkileri
Quality of life and symptom burden with tyrosine kinase inhibitors in patients with chronic myeloid leukemia
- Tez No: 553671
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUR TOPTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş: Tirozin kinaz inhibitörlerinin (TKİ'ler) ortaya çıkmasıyla beraber, kronik miyeloid lösemili (KML) hastalar, yaş ve cinsiyet uyumlu sağlıklı popülasyonla benzer bir yaşam beklentisine sahip oldu. Derin moleküler yanıtı olan kronik faz KML hastalarında, tedavinin kesilebilirliğine dair bazı çalışmalar yürütülmekle beraber güncel yaklaşım, TKİ tedavisinin ömür boyu olması şeklindedir. Bu uzun süreli TKİ tedavisi sürecinde hastalardan bazıları, özellikle yorgunluk, ödem, kas krampları gibi ciddi semptomlar tariflemekte ve bu semptomlar yaşam kalitesinde ciddi düşüşe, tedaviyi yarıda bırakmaya ve bu nedenle hastalık progresyonuna neden olabilmektedir. Ek olarak, jenerik imatinib çeşitli ülkelerde lisansa sahiptir, retrospektif analizlerde ve pazarlama sonrası güvenlik izlemelerinde, orijinal imatinib ile benzer bir etkinlik ve güvenlik profiline sahip olduğu görülüyor. TKİ'leri arasında yapılan bir çok tedavi etkinliği çalışması olmasına rağmen, TKİ alan hastalarda yaşam kalitesi ve semptom yükü sorunları hala net olarak açıklığa kavuşturulmamıştır. Amaç: Orijinal imatinib, jenerik imatinib, dasatinib ve nilotinib alan hastalarda yaşam kalitesini ve semptom yükünü değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: En az üç ay süreyle herhangi bir TKİ almış olan KML'li 129 hastaya telefonla veya rutin poliklinik kontrolleri sırasında ulaşıldı, 121 hasta anketi kabul etti, kabul etmeyen 8 hasta çalışma dışı bırakıldı. Demografik ve hastalık ilişkili klinik veriler kliniğimiz dosya arşivinden elde edildi. Yaşam kalitesi, EORTC QLQ-C30 ve CML 24 modülü ile değerlendirildi. Semptom yükü, MDASI-CML ve EORTC QLQ-CML24 ile değerlendirildi. Anket skorlamaları ilgili modülün protokollerine göre hesaplandı. Grup karşılaştırmaları Kruskal-Wallis testi ile yapıldı. Bulgular: Popülasyonun medyan yaşı 53 (28-90) idi. 83 hasta (%81.4), düşük-orta Sokal risk skoruna sahipti. Hastaların büyük çoğunluğu iyi ECOG performans durumu (
Özet (Çeviri)
Background: With the emergence of tyrosine kinase inhibitors (TKIs), patients with chronic myeloid leukemia (CML) have a similar life expectancy similar to those of age- and sex-matched healthy population. Although there are some studies about discontinuation of TKIs in chronic phase CML patients with deep molecular response, the current approach is that TKI treatment should be used lifelong. In the course of this long-term treatment with TKIs, some of the patients may report complaints, such as fatigue, edema, and muscle cramps, may lead to an impairment in quality of life, discontinuation of treatment, and disease progression. In addition, generic imatinib is licensed in various countries, and has a similar efficacy and safety profile as the original imatinib in retrospective analysis and post-marketing safety monitoring. Although there are many studies assessing treatment efficacy, quality of life and symptom burden in patients receiving TKIs have not been studied. Aim: We aimed to assess the quality of life and symptom burden in patients receiving original imatinib, generic imatinib, dasatinib, and nilotinib. Methods: A total of 129 patients with CML who received TKIs for at least three months were contacted by telephone or during routine outpatient follow-up visits. One hundred and twenty-one patients accepted to join the study, eight patients who did not accept the study were excluded from the study. Demographic and clinical data at the time of initial diagnosis were obtained from the hospital chart files. Quality of life was assessed by EORTC QLQ-C30 and CML-24 module. The symptom burden was assessed with MDASI-CML and EORTC QLQ-CML24. Survey scores were calculated according to the protocols of the relevant module. Group comparisons were made by Kruskal-Wallis test. Results: The median age of the study population was 53 (28-90) years. Eighty-three patients (81.4%) had a low-to-medium Sokal risk score. The ECOG performance status of most patients (