Ticari kullanıma sahip sülfonamit ilaçlarından türetilmiş schiff bazlarının sentezi, yapılarının aydınlatılması ve DFT çalışmaları
Synthesis, lighting of structures and dft studies of schiffbases generated from sulfonamide drugs with commercialuse
  1. Tez No: 553696
  2. Yazar: TULİN ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİHE ALYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bakterilerin klasik sülfonamitlere karşı direnç geliştirmesi antimikrobiyal aktivite gösteren farklı sülfonamit türevlerine ihtiyaç duyulmasına neden olmuştur. Bu amaçla çalışmamızda antimikrobiyel aktiviteye sahip olan iki yeni sülfonamit ligandı sentezlenmiştir. Daha sonra ise bu bileşiklerin DFT hesaplamaları ile konformasyon analizi yapılarak en düşük enerjili konformasyonu bulunmuş ve yapıları optimize edilmiştir. Elde edilen kararlı yapıların çeşitli elektronik özellikleri, NMR kimyasal kayma değerleri ve IR titreşim frekansları hesaplanarak deneysel sonuçlarla kıyaslama yapılarak yapıları aydınlatılmıştır. Elektronik özellikleri hesaplanarak ilaç olabilme özelliklerinin olup olamayacağı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The resistance of bacteria to classical sulfonamides led to the need for different sulfonamide derivatives with antimicrobial activity. Two new sulfonamide ligands with antimicrobial activity were synthesized in this study. Afterwards, conformational analysis of these compounds was performed with DFT calculations and their lowest energy conformation was found and their structures were optimized. Various electronic properties of the obtained stable structures, NMR chemical shift values and IR vibration frequencies were calculated and compared with experimental results. Electronic properties were calculated to determine whether or not to be a drug.