Zonguldak, Gökçebey Orman Fidanlığı'nda zarar yapan kuş türleri
The harms of bird species in the Zonguldak, Gökçebey Forest Nursery
- Tez No: 553697
- Danışmanlar: PROF. DR. EBUBEKİR GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Zooloji, Forestry and Forest Engineering, Zoology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmanın amacı Gökçebey Orman Fidanlığı'nda üretilen Ceviz (Juglans regia) ve Kestane (Castanea sativa) türlerinde zarara neden olan kuş türlerinin belirlenmesidir. Bu kapsamda sahada doğrudan gözlem yöntemlerinden yararlanılmış, fidanlık çevresinde hat boyu yürünerek ve fidanlığa hakim bazı noktalarda bekleyerek fidanlığı kullanan ve tohum ya da fidecikte zarar yapan kuş türleri belirlenmiştir. Bu türlerden Kargagiller (Corvidae) familyasından Saksağan (Pica pica), Ekin kargası (Corvus frugilegus), Leş kargası (Corvus corone) ve Alakarga (Garrulus glandarius)'nın fidanlıkta tohumlar üzerinde en zararlı türler oldukları, üretim aşamasında zayiatın %20-25'leri bulduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the species of birds that cause damage in Walnut (Juglans regia) and Chestnut (Castanea sativa) species that produced in Gökçebey Forest Nursery. In this context, direct observation were made in the field with birds species that using nursery were determined by walking around the line, and waiting at some points dominating to the nursery. It was found from these species that belong to Corvidae family as Magpie (Pica pica), Rook (Corvus frugilegus), Carrion Crow (Corvus corone) and Jay (Garrulus glandarius) are the most harmful species on the seeds in the nursery, and 20-25% of the casualties in the production phase.