Bazı sülfonamit bileşiklerinin ve metal komplekslerinin sentezi, karbonik anhidraz inhibisyon özelliklerinin tespiti, biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
  1. Tez No: 553695
  2. Yazar: CİHAN ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİHE ALYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın ilk aşamasında, sülfonamit türlerinden sülfametoksazol ve sülfisoksazol ligantları çeşitli aldehitlerin tepkimesiyle bir seri Schiff bazı sentezlenmiş ve yapıları elementel analiz, 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR, LC-MS ve UV-vis yöntemleriyle karakterize edilmiştir. Ayrıca, sentezlenen Schiff bazlarının Cu(II) ve Pd(II) kompleksleri sentezlenmiş ve yapıları spektroskopik yöntemlerin yanı sıra termal çalışmalar, manyetik ve iletkenlik ölçümleri ile belirlenmiştir. İkinci aşamada, sentezlenen Schiff bazları ve komplekslerinin CA I ve CA II izoenzimlerine karşı inhibisyonu incelenmiştir. Üçüncü aşamada ise GAUSSIAN 09 paket programında DFT/B3LYP yöntemiyle sentezlenen bileşiklerin konformasyon analizi yapılarak en düşük enerjili moleküler yapılar elde edilmiştir. Böylece bileşiklerin moleküler özellikleri ile biyolojik aktiviteleri arasındaki ilişki belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first phase of this research, a series of Schiff bases were synthesized by the reaction of various aldehydes of sulfamethoxazole and sulfisoxazole ligands of the sulfonamide species and elemental analysis of their structures, characterized by 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR, LC-MS and UV-vis methods. In addition, Cu (II) and Pd (II) complexes of synthesized Schiff bases were synthesized and their structures were determined by spectroscopic methods, thermal studies, magnetic and conductivity measurements. In the second step, the inhibition of synthesized Schiff bases and complexes against CA I and CA II isoenzymes was investigated. In the third stage, the conformation analysis of the compounds synthesized by DFT / B3LYP method in GAUSSIAN 09 package program yielded the lowest energy molecular structures. hus, the relationship between the molecular properties of the compounds and their biological activities was determined.