A comparative evaluation on the concept of property in Islamic economic thought and modern economic thought
İslam iktisat düşüncesi ve modern iktisat düşüncesinde mülkiyet anlayışı üzerine karşılaştırmalı bir değerlendirme
  1. Tez No: 553722
  2. Yazar: YUNUS EMRE AYDINBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR DEVELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Ekonomi, Felsefe, Religion, Economics, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
İnsanlık tarihinin farklı dönemelerinde mülkiyet olgusunun üretim-bölüşüm-tüketim organizasyonundan başlayarak, toplumsal yapıya, devletin rolü ve organizasyonuna kadar geniş bir alanda etkili olduğu gözlemlenebilmektedir. Mülkiyet sadece hukuki bir hak değil; aynı zamanda sosyal ve iktisadi bir kurumdur. Mülkiyet anlayışının, üretim araçları üzerindeki denetim hâkimiyetini belirleyen hiyerarşi üzerinden; üretim organizasyonundan toplumsal tabakalaşma formalarına kadar birçok iktisadi ve sosyal dinamikte belirleyici olduğu söylenebilir. Bu çalışmada modern kapitalist mülkiyet anlayışı, insanlık tarihinin farklı dönemlerinde mülkiyet anlayışında meydana gelen değişimler üzerinden ortaya konulmuştur. İslam'ın mülkiyet anlayışı, İslâm İktisat Düşüncesinin temel kaynaklarından hareketle belirginleştirilmeye çalışılmış, modern kapitalist mülkiyet anlayışı ile arasındaki farklar ve bu farklılıkların sebep olduğu sosyal, hukuki, iktisadi etkiler üzerinden karşılaştırmalı bir analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of property has been influential on many areas ranging from the organization of production, distribution and consumption to social structure and the role and organization of the state in different periods of human history. Property is not only a legal right, but also a social and economic institution. It can be argued that the concept of property is decisive on a number of economic and social dynamics from the organization of production to the forms of social stratification through the hierarchy that determines the dominance of control over the means of production. This study describes the modern capitalist understanding of property based on the changes that have occurred in the concept of property in different periods of human history. The Islamic understanding of property has been delineated based on the primary resources of the Islamic economic thought, and a comparative analysis has been conducted based on the differences with the modern capital understanding of property as well as social, legal and economic effects created by these differences.