An analysis of factive cognitive verb complementation patterns used by elt students
İngilizce öğretmenliği programı'nda okuyan öğrencilerin kullandıkları olgusal biliş eylemlerinin yanulamlama görünümlerinin incelenmesi
- Tez No: 553724
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR KEÇİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu araştırmanın amacı, İngilizce'yi yabancı dil olarak olarak öğrenen Türk öğrencilerin olgusal biliş eylemlerini (bil-, anla-, hatırla-, unut-, ve pişman ol-) yanulamlama (eylemin seçtiği üyeler) özellikleri açısından anlama ve kullanım yeterliliklerini ortaya çıkarmaktır. Bu amaç doğrultusunda, gömülü karma yöntem benimsenmiş, hem nitel hem nicel veri toplama yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını bir devlet üniversitesinde İngilizce Öğretmenliği Bölümü'nde okuyan 269 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak dört çeşit test (Cümle Tamamlama, Cümle Yazma, Boşluk Doldurma ve Dilbilgisellik Değerlendirme Testleri) geliştirilmiştir. İngilizce İstem Sözlüğü'ne (Herbst ve ark. 2004) göre eylemler, anlam ve örüntüleri açısından incelenmiş ve test maddelerinin oluşturulmasında Çağdaş Amerikan İngilizcesi Derlemi'nden faydalanılmıştır. Testlerden alınan puanların hesaplanmasında, istatistiksel testlerde ve eylemlerin yanulamlama örüntüleri ve eylem anlamlarının çözümlenmesinde nitel ve nicel veri analizi yapılmıştır. Çalışma bulguları, sözcük seviyesinin öğrencilerin eylemlerin yanulamlama ve anlamları açısından tanıma ve üretim düzeylerine etkisi olduğunu göstermiştir. Ayrıca, öğrencilerin eylemlerin yanulamlama örüntülerinde doğru, yanlış ve problemli kullanımlarının olduğu ortaya çıkarılmıştır. Doğru kullanımlarda, öğrencilerin belirli bir anlam ve kısıtlı türde örüntüyü tercih ettikleri saptanmıştır. Yanlış örüntülerin özellikle pişman ol- eylemi ile kullanıldığı gözlenmiştir. Ayrıca, öğrencilerin ürettikleri eylem anlamları ve yanulamlama örüntülerinde bir çok türde sorun yaşandığı görülmüştür. Bu bağlamda, bu tez çalışmasının, İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin aradil gelişimine ışık tutarak eylemlerin yanulmalama özellikleri açısından kullanımına ilişkin dil öğrenimi/öğretimi alanlarına önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The current research aimed to explore Turkish L2 learners' receptive and productive knowledge of factive cognitive verb complementation in terms of complementation patterns and senses. For the purposes of the research, embedded mixed-methods research design was adopted by using both qualitative and quantitative methods. Participants of the study consisted of 269 Turkish learners of English majoring in ELT program. Data were collected through four types of tests developed based on Valency Dictionary of English (Herbst, Heath, Roe, and Götz, 2004) to measure L2 learners' state of knowledge through Grammaticality Judgment Test and Fill-in-the Blank Test and to reveal choices of patterns and senses through Sentence Completion Test and Free-Production Test based on extracts from Corpus of Contemporary American English. Data were analyzed qualitatively and quantitatively through the identification of patterns and senses, calculation of raw and mean scores and statistical tests. The results of the study yielded the significant effect of word-level on L2 learners' recognition and production of verb complementation. The correct choices of L2 learners yielded the use of the verbs in very restricted sense with limited types of patterns (i.e. predominantly noun phrases). The incorrect choices included the wrong choices of various patterns especially prepositional phrases (for/about/of/from Noun Phrases/V-ing) with regret. Besides, various problems were observed such as the mismatch between the complementation pattern and verb sense, incorrect verb sense use and the problematic use of wh-CL complementation pattern. This study is hoped to provide valuable insights into L2 learners' interlanguage development through their correct, incorrect and problematic uses of verb complementation.