İnsan protein disülfit izomeraz (hPD) enzim aktivitesinin in vitro mutasyon çalışmaları ile araştırılması
  1. Tez No: 55374
  2. Yazar: GÜLİN GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EROL AKÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
IV ÖZET Bu tez çalışmasında hücrede protein katlanımını katalizleyen temel faktörlerden biri olan protein disülfit izomeraz (PDI) enziminin aktivitesi ve aktif merkezi arasındaki bağlantı in vitro mutasyon çalışmaları ile araştırıldı. In vitro mutasyon çalışmaları oligonükleotid ile yönlendirilen nokta mutasyonları şeklinde gerçekleştirildi. Enzimin aktif merkezlerinde (a/a' domeyinleri) bulunan ve diğer tüm oksidoredüktazlarda da mayadan insana kadar korunmuş CXXC motifindeki Histidin amino asiti, yine küçük bir oksidoredüktaz olan tiyoredoksin model alınarak Prolin amino asitine çevrildi. Sonuçda a domeyinin aktivite değeri 0.728 U/ mi, yabanıl tip aktivite değeri 1.424 U/ml olarak ölçüldü. Böylece a domeyinin aktivite değerinin yabanıl tipe oranla %50 düşüş gösterdiği bulundu. Bu değerler mutant a' domeyini için 0.285 U/ml ve yabanıl tip için 1.402 U/ml olarak ölçüldü, a' domeyininin ise yabanıl tipe oranla %80 aktivite düşüşü gösterdiği bulundu. Böylece aktif merkezdeki CXXC motifinde yer alan Histidin amino asitinin enzim aktivitesi üzerinde direkt etkili olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, relationship between the activity and active site structure of protein disulfide isomerase which is one of the basic factor that catalyses protein folding in the cell was investigated by in vitro mutagenesis studies. For this porpose, in vitro mutagenesis studies was carried out as oligonucleotide directed point mutations. CXXC motif which is found not only in the active sites (a/a' domains) of this enzyme but also in all oxidoreductases is highly conserved in many organisms from yeast to human. Histidine amino acid of this sequence was converted to proline amino acid which is found in thioredoxin that is one of the small oxidoreductase as a model system. Mutant and wild type activities were measured by sRNAase assay. Consequently, mutant a domain and wild type a domain activities were measured and detected as 0.738 U/ml and 1.424 U/ml respectively. This result indicates to a 50 % decrease in a domain activity compared to wild type. On the other hand, a' domain activities of the mutant and wild type were also determined and was found that a' domain activity in this case decreased 80% accordingly to the wild type. As a result, it is a conclusion that histidine amino acid which is found in CXXC motif has a direct effect on the enzyme activity.