Anadolu platformu'nda (Hadim Nap) permiyen-triyas biyostratigrafisi ve mikropaleotolojisi
Permian and triassic biostratigraphy and micropaleontology of Anatolian platform (Hadim Nappe
  1. Tez No: 55373
  2. Yazar: GÜLGÜN GÖKTEPE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TUNCER GÜVENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
ÖZET Çalışma bölgesi, Karaman ili Sarıveliler ilçesi Göktepe (Fariske) bucağındaki 029-d1 ve 029-d4 nolu 1 / 25 000 lik haritaları içerisinde kalan yaklaşık 20 km 2 lik bir sahayı kapsamaktadır. Yapılan bu çalışmada Üst Permiyen-Triyas geçişi stratigrafi ve mikropaleontoloji yönünden incelenmiştir. Hadim Napı üzerinde yer alan çalışma bölgesinde Devoniyen, Karbonifer ve Permiyen boyunca sürekli bir tortullaşma bulunmaktadır. Burada Permiyen yaşlı Hortubeleni Formasyonu, algler (özellikle Gymnocodiaceae ve Dasycladaceae) ve foraminiferce oldukça zengin bir içerik göstermektedir. Ancak bu formasyonun üst seviyesi fusulin bakımından oldukça fakir hatta fusulinsizdir. Permiyen sonunda ve Triyasın başlangıcı arasında fosilsiz bir karbonat seviyesi bulunmaktadır. Oldukça zengin fauna ve floraya sahip olan Hortubeleni Formasyonu en üst kesimde birdenbire fosilsiz seviyeye ve ardından da Triyasa ait ve sığ denizel koşulları veren oolitli kireçtaşlarına geçmektedir. Triyas yaştaki Göktepe Formasyonu tabanındaki bu oolitli kireçtaşları, daha üst seviyelerde ise ince yeşil ve kırmızı renkli marnlara geçiş göstermekte ve ammonitlerin varlığı göze çarpmaktadır. Alt Triyas üzerine ince bir transgresif konglomeretik seviye ile gelen Jura yaşlı (Resiyen ve daha genç) Pentachnus sp. sp. içeren seviyenin varlığı Orta ve Üst Triyasın muhtemelen aşınmış olduğu fikrini güçlendirmektedir. Mikropaleontoloji yönünden 25 foraminifer cinsi ve 8 alg cinsi tanınmış olup 27 foraminifer türü, 11 alg türü bulunmuştur ( üç adet yeni tür). Bunlardan 26 tane foraminifer türü ve 8 alg türü olmak üzere sistematik incelenmesi yapılmıştır. Bu arada, Rectostipulina cinsinin yeniden tanımlanması, Pentastipulina ve Tristipulina yeni cinslerinin ve Pentastipulina kuzubogesiensis ve Tristipulina hadimensis türlerinin tanımlaması yapılmıştır. Makropaleontoloji yönünden ise ammonit (Tirolites sp.), gastropodlar (Naticella acutecostata, Turbo reserostatus), pelesipod (Gerviilieia sp.) tanınmıştır. Biyostratigrafi yönünden Gymnocodium hortubelensis-Rectostipulina quadrata- Pentastipulina kuzubogesiensis topluluk zonu biyozonu ile Paraglobivalvulina-Tristipulina-Gymnocodium baysalbatrnani ve Louisettita elegantissima-Reichelina-Mizzia velebitana alt biyozonları yapılmış ve Gondeli üzerinde saptanan biyozonlarla tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Studied region covers an area of 20 sq. km. within the 1/25 000 scale (029-d1 and 029-d4 ) maps around the town of Göktepe (Fariske), Sanveliler in the province of Karaman, Turkey. In this study, passage from the Permian into Triassic was investigated. There was a continued sedimentation in the study area which lies on the Hadim Nappe during the Devonian, Carboniferous and. Permian periods. Hortubeleni Formation is rich in algae (especially Gymnocodiaceae and Dasycladaceae) and foraminifera, but in the upper levels of this formation are poor in fusulinids.The carbonate sequence with rich flora and fauna are succeeded by series, barren of fossils at the end of the Permian and begining of the Triassic times. In fact, the base of the Göktepe Formation of the Triassic age is represented by the oolitic shallow marine limestones, passing into green and red colored marls marked by ammonites. The presence of the Pentacrinus sp. bearing a thin transgresive, conglomeratic level of Jurassic age (Rhetian and younger) over the Lower Triassic, pointed out that the Middle and Upper Triassic sequences were probably eroded. Micropaleontologically, 25 foraminiferal, 8 algal genera were determined and 27 foraminifera, 11 algae species were defined ( 3 of them are new species). Among these, 26 foraminiferal and 8 algal species were systematically described. New forms of Pentastipulina and Tristipulina and species of Pentastipulina kuzuhogesiensis and Tristipulina hadimensis were also defined for the first time. Macropaleontologically, an ammonite (Trolites sp.), gastropods (Naticella acutecostata, Turbo reserostatus) and a pelecipod (Gervillieia sp.) were described. Biostratigraphically, Gymnocodium hortubelensis-Rectostipulina quadrata-Pentastipulina kuzubogesiensis biozones and Paraglobivalvulina- Tristipulina-Gymnocodium baysalbatmani and Louisettita elegantissima- Reichelina-Mizzia velebitana sub-biozones were proposed and correlated with those on the Gondwania.