Fotokimyasal metatez tepkimelerinde karben kompleksinin karbonil grubu bileşikleriyle verdiği ürünlerin araştırılması
Investigation of the products between the carbene complex and carbonyl group compounds in photocatalytic metathesis reactions
  1. Tez No: 55375
  2. Yazar: GÜLAY YAROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
W(CO)e /CCU/hv sistemi ile olefin metatez tepkimelerinin yürütülmesinde aktif ara ürünün yapısı tam olarak belirlenememiştir. Bu ara ürünün metal-karben türü bir bileşik olduğu önerilmektedir. Metal-karben bileşiklerinin aldehit ve ketonlarla Wittig türü bir katılma ürünü verdiği literatürde yer almaktadır. Fotokimyasal metatezde, benzaldehit kullanılarak [W] = CHR türü ara ürünün aktif katalizör olduğu 1-okten, 2-okten ve 4-okten ile yapılan çalışmalarda saptanmıştır. Bu çalışmada benzaldehit, salisilaldehit, propiyonaldehit, asetofenon, benzofenon, 2-bütanon (etilmetilketon), 2 - pentanon kullanılarak Wittig türü katılma ürünleri araştırılmıştır. Bu araştırmada okten serisi olefinler yerine 1-Hekzen-ve 1 -Hepten kullanılmıştır. Benzaldehit ile incelemelerde Wittig türü katılma ürünün oluştuğu bu çalışmada da GC-MS yöntemiyle saptanmıştır. Diğer aldehitlerle sübstitüsyon, dimerleşme ve oksiran halkası oluşumu saptanmıştır. Ketonların tepkimeye etkisi olmadığı gözlenmiştir. Benzaldehit dışındaki aldehitlerin tepkime koşullarında verdiği çok sayıda ürünün olması beklenen Wittig ürünün
Özet (Çeviri)
The nature of the active species in olefin metathesis reactions catalyzed by the W (CO)6 /CCl4/hv system has not yet been clarified. The intermediate is proposed to be a metal-carbene complex. It is well known that metal carbenes react with aldehydes and ketones to give Wittig-type addition products. In previous photochemical studies with 1-octene, 2- octene and 4-octene, [W= CHR] has been determined as the active catalyst using benzaldehyde. In this work, Wittig-type addition products have been in vestigated using benzaldehyde, salicyladdehyde, propionaldehyde, acetophenon, benzophenon, 2- butanone (ethylmethylbenzene) and 2- pentanon with 1-hexene and 1- heptene instead of octene series of olefins. The formation of Wittig-type addition product with ben zaldehyde has been also confirmed in this study using the GS-MS method. Other aldehydes have been found to undergo substition, di- merization and oxyran ring formation. Ketones have been obseved to exhibit almost no effect on the reaction. In consequence, the aldeydes excluding benzaldehyde, are considered to give numerous products and hence concealing the observation of the expected Wittig product.