Örgüt içi iletişimde finansal verilerin kullanımlarının belirlenmesi: Otel işletmeleri örneği
Determination of the use of financial information in internal communication: The case of hotel organizations
  1. Tez No: 553749
  2. Yazar: DOĞAN ÇAPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA UÇMA UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Küreselleşme ve bilgi teknolojilerin gelişmesiyle birlikte örgütler arası rekabet koşulları değişmiştir. Örgütlerdeki rekabet ortamında fark yaratan unsur insandır. Örgütlerde, beşeri sermaye dışındaki diğer unsurlar arasındaki fark aynıdır. Ancak insan unsurunun niceliğinden ziyade niteliği, örgütler açısından rekabet yaratmada ön plana çıkmaktadır. Örgüt içi iletişim kalitesi rekabette önemli bir rol oluşturmaktadır. Bilindiği gibi örgütlerin etkili performans sağlaması finansal raporlamanın kalitesi ve güvenilirliği ile mümkündür. Bu çerçevede örgüt içi finansal veri açıklamaların kalitesi ve miktarı çalışanların finansal performansına doğrudan etki yapmaktadır. Anlatılanlar doğrultusunda çalışmada örgüt içi iletişimde finansal verilerin kullanım belirlenmesi konusunda üç amaç bulunmaktadır. Bu kapsamda, Fethiye destinasyonundaki otel işletmelerinin iç iletişim süreçlerinde finansal verilerin nasıl kullanıldığını araştırmak, bu iletişimin personel açısından hangi ölçüde uygun olduğunu bulabilmek, finansal verilerin örgüt içi iletişimde etkili uygulamaların belirlenmesi ve çalışanların örgüt içi iletişimde finansal bilgilerini arttırmaktır. Bu amaçlar doğrultusunda otel işletmelerinin yönetim seviyesindeki çalışanlarla nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Çalışma sonucunda, örgüt içi iletişimde finansal verilerin kullanımları belirlenerek ihtiyaç duyulan finansal iletişim eğitiminin ne şekilde yapılacağı ve hangi iletişim araçları kullanılarak işletme içinde iletişimin yaygınlaştığı bulunmuştur. Araştırma sonuçlarına göre, otel işletmelerinde finansal veri paylaşımı etkin bir şekilde yapıldığı, çalışanların seviyesine göre finansal bilgi sunulduğu, örgütlerde en çok yazılı iletişim araçları kullanıldığı belirlenmiştir. Bu çalışma bundan sonraki örgüt içi iletişiminde finansal veri kullanımın çalışmalarına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
With globalization and the development of Information Technologies, the conditions of inter-organizational competition have changed. Human capital is key factor that makes the difference in the competitive environment of organizations. In organizations, the difference between other elements other than human is the same. However, the quality of the human factor, rather than the quantity, comes to the fore for organizations in terms of the competition. The quality of intra-organizational communication plays an influence important role in competition. As usual, effective performance of organizations is possible with the quality and reliability of financial reporting. Within this framework, the quality and quantity of internal financial information disclosures directly the financial performance of the employees. In this study, there are three objectives in determining the use of financial information in internal communication: i) investigating the use of financial information in the internal communication processes of hotel organization in Fethiye destination, ii) finding out how appropriate this communication is for the personnel, iii) determining effective practices in the internal communication of financial information as well as increasing the financial knowledge of the employees in the internal communication. In the light of these objectives, semi-structured interviews were conducted with employees at the management departments of hotel organizations by implementing qualitative research methods. As a result of the study, the usage of financial information in organizational communication has been determined and it has been revealed how financial communication education needed should be taken and which communication tools contribute to the dissemination of communication within the organization. According to the findigs of the study, it was determined that financial information sharing was done effectively in hotel enterprises, financial information was provided according to the level of employees, and written communication tools were used in the organizations. This study will contribute to the literature of financial information usage in terms of organizational communication.