Personel güçlendirme uygulamaları ve örgütsel bağlılığın işten ayrılma niyeti üzerine etkisi
The effect of personnel empowerment practices and organizational commitment on turnover intention
  1. Tez No: 553757
  2. Yazar: HAZAL IŞIL KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN EMANET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Piyasalardaki rekabet ortamı ve koşulları her geçen gün farklılaşmakta ve rekabet artmaktadır. Rekabet artışı beraberinde örgütlerin sahip oldukları insan kaynağından en yüksek performansı elde etmeleri anlamına gelmektedir. İnsan kaynağına olan ihtiyacın yanında, insan kaynağının ilişkin personel güçlendirme uygulamalarına gerek duyulmaktadır. Personel güçlendirme uygulamalarının sağlanması ve örgütsel bağlılığın artırılması ile insan kaynağından maksimum fayda sağlanabilecek ve böylece personel devir hızları düşüşe geçecektir. Güçlendirme uygulamaları, çalışanlar üzerinde etkilidir ve bundan dolayı örgütsel bağlılığı da etkilemektedir. Personel güçlendirme uygulamaları ve örgütsel bağlılığın, çalışanların işten ayrılma oranı üzerindeki etkisi bu araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Bu araştırmada literatür taraması ve anket uygulaması yoluyla incelemelerde bulunulmuştur. Elde edilen sonuçlara göre personel güçlendirme uygulamaları ile örgütsel bağlılığın işten ayrılma niyeti üzerinde pozitif ve negatif yönde etkisi vardır. Bir şirketin çalışanlarının yanıtları aracılığıyla bu sonuçların elde edilmesi ve literatür taraması bu araştırmanın sınırlılıklarını oluşturmaktadır. Yapılan araştırmada ulaşılan sonuçlar, personel güçlendirme uygulamalarının pozitif örgütsel davranışlar ile doğru orantılı, negatif örgütsel davranışlar ile ters orantılı ilişki içerisinde olduğunu göstermektedir. Pozitif örgütsel davranışların artması ile çalışanların örgüte bağlılıkları artacak ve işten ayrılma oranları düşürülecektir.
Özet (Çeviri)
The competitive environment and conditions in the markets are changing day by day and competition is increasing. Increased competition means that organizations should achieve the highest performance from their human resources. In addition to the need for human resources, human resource strengthening practices are considered necessary. Maximum benefit from human resources will be achieved and the turnover rates of the organizations will decrease by providing personnel strengthening practices and increasing organizational commitment. Strengthening practices are effective on employees, therefore affect organizational commitment. The purpose of this study is to see the effect of personnel strengthening practices and organizational commitment on the turnover rates. In this study, literature search and survey application were conducted. According to the results, personnel strengthening practices and organizational commitment show positive and negative interaction. Our results show that the personnel strengthening practices are directly proportional to positive organizational behaviors and inversely proportional to negative organizational behaviors. These results and literature search were obtained through the employees of one company and it constitutes the limitations of this study. As a consequence, with the increase of positive organizational behaviors, employees' loyalty to the organization will increase and the employee turnover rates will be reduced.