İngiliz çimi (Lolium pereme L.)'nde ekim sıklığı ve gübre ihtiyacının belirlenmesi üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 5538
  2. Yazar: RAİF ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMETTİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ABSTRACT Bu araştırma, Bursa susuz koşullarında Linn çeşidi İngiliz çiminde (Lolium perenne L.) sıra aralığı ve azotlu gübre seviyelerinin tohum ve rimine etkisini saptamak amacı ile yapılmıştır. Araştırma 1987 ve 1988 yıllarında yürütülmüş ve tohum verimi yanında önemli bazı verim kriterle ri de belirlenmiştir. Sıra aralıklarının tohum verimine etkisi istatistiki olarak önemli olmamış, ancak 30 cm sıra aralıkları ile yetiştirilen bitkiler sayısal o- larak daha fazla tohum üretmişlerdir. Diğer taraftan Saşak boyu, başakta o tane sayısı ve tohum ağırlığı ile m 'deki başak sayılarına sıra aralıkla rının etkisi önemli olmuştur. Uygulanan azotlu gübreler istatistiksel olarak gerek tohum verimini 2 gerekse bitki boyu, m 'deki başak sayısı gibi verim kriterlerini önemli öl çüde etkilemiştir. En İyi sonuç 8 kg/da N seviyesinden alınmıştır. Bu sonuçların ışığında, Bursa susuz koşullarında İngiliz çimi to hum üretiminde en yüksek verimi alabilmek için bitkilerin 30 cm aralıklarla ekilmesi ve dekara 8 kg N uygulanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objetive of this field study was to determine the appropriate row spacing and nitrogen fertilizer level that produce the highest seed yield in the variety, Linn (Lolium perenne L.) of ryegrass under dry con ditions of Bursa during 1987-1988. Aditionally some yield critaria were also measured* Seed yields were not affected by the row spacings in statistical sense, but the plants spaced 30 cm apart yielded more seed that can not be ignored otherwise. In addition, some yield criteria such as spike he-, ight, seed numbers and seed weight s/spika and spike numbers per m were affected by row spaeings. It was determined that nitrogen significantly affected either seed o yield, and plant height and spike number per m. 8 kg/da N maximized the seed yield. As the results showed ryegrass must be seeded into rows spaced 30 cm apart and fertilized with 8 kg/da level of nitrogen under the si milar dry conditions of Bursa and other regions.