Çim alanlarında kullanılan İngiliz çimi (Lolium perenne L.) bitkisinin tuzluluk, kuraklık ve su stresinde rastgele genlerdeki DNA metilasyon değişimlerinin belirlenmesi
Determination of DNA methylation changes in random genes under salinity, drought and water stress of perennial rye grass (Lolium perenne L.) plant used in grass fields
- Tez No: 793186
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Çevre Mühendisliği, Biotechnology, Genetics, Environmental Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
Çok yıllık İngiliz çimi (Lolium perenne L.) peyzaj alanalrında diğer çim bitkileri ile birlikte yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Günümüzde yapılan yoğun tarımın etkileri ile birlikte ani iklim değişimleri hem tarımda hem de peyzaj alanlarında bitkilerde abiyotik strese neden olmaktadır. Abiyotik stress faktörlerin başında da tuzluluk, kuraklık, sıcaklık, soğukluk ve su stresi bulunmaktadır. Yapılan bu çalışmada da ticari olarak peyzaj alanlarında kullanılan OVATION çeşidi kullanılmıştır. Kullanılan bu çeşit ile bitki fide haline geldikten sonra 100 mM ve 200 mM tuz konsantrasyonu ile kuraklık ve su stresine maruz bırakılmıştır. Elde edilen deney grupları ile rastgele genlerde enzim tabanlı DNA sitozin metilasyonları arasındaki anlamlı ilişkiler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sudden climate changes with the effects of intensive agriculture today cause abiotic stress in plants both in agriculture and landscape areas. The main abiotic stress factors are salinity, drought, heat, cold and water stress. In this study, the“ovation”variety, which is used commercially in landscape areas, was used. With this variety used, after the plant became a seedling, it was exposed to drought and water stress with 100 mM and 200 mM salt concentrations. Significant relationships between the obtained experimental groups and enzyme-based DNA cytosine methylations in random genes were determined.