Hattat Abdülfettah Efendi'nin hayatı ve madalyalardaki yazıları
The life of Calligrapher Abdulfettah Efendi and the scripts on his medal designs
  1. Tez No: 553803
  2. Yazar: NEZİH ENES EVREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
İstanbul, XIX. yüzyılda, hüsn-i hatt icrâsının zirveye ulaştığı en önemli merkez olma hüviyetini taşımaktadır. Bununla birlikte, Osmanlı Devleti'nde yaşanan büyük kurumsal ve iktisâdî dönüşümlerin etkilerinin yaşandığı bir dönemde hattatlık, Osmanlı bürokratik hayatında etkili bir meziyet olma vasfını sürdürmektedir. Sultan Abdülmecîd, Sultan Abdülazîz, Sultan V. Murad ve Sultan II. Abdülhamîd hizmetinde, son derece canlı bir bürokrasi ve sanat hayatı sürdürmüş olan Abdülfettah Efendi'nin gerek restorasyon çalışmalarında aldığı görevler gerekse sersikkegenlik vazifesinde bulunduğu dönemde Darphâne-i Âmire'de ilk kez kağıt para ve pul basımında üstlendiği görevler hüsn-i hatt tarihi açısından dikkate değerdir. Bu çalışmada, büyük dönüşüm ve yeniliklerin yaşandığı bir dönemde Osmanlı Devletinin başkentinde, hat sanatına yön veren sanatçılardan biri olan Abdülfettah Efendi'nin hayatı, madalya tasarımları ve bu tasarımlar için yazdığı yazılar ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
In 19th century İstanbul was the most important center of Islamic Calligraphy, where it was performed in the finest way. Although this era was the stage of a great institutional and economical evolution for the Ottoman Empire, calligraphy still had an effective role on bureaucratic life. Abdulfettah Efendi was a bureaucrat and a calligrapher who had important roles both on restoration of monumental structures and design of the first banknotes and stamps in the periods of Sultan Abdulmecid, Sultan Abdulaziz, Sultan V. Murad and Sultan II. Abdulhamid. The focus of this study is the life of Abdulfettah Efendi in the light of archive and his medal designs in terms of calligraphic designs for these medals.