Görsel iletişimde Kıtsch olgusu üzerine bir araştırma
A research on Kitsch in visual communication
  1. Tez No: 553805
  2. Yazar: ESRA BOSTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı ve Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kapitalizmle birlikte her şeyin metaya çevrildiği sanayi devriminde, kitlesel üretimin çoğalmasıyla, biriciklik yok olmaya başlar ve ilk Kitsch formlarının ortaya çıkışı bu döneme rastlar. Kitsch, Alman dilinde Werkitschen (ucuzlatma) sözcüğünden kendine dayanak bulur. Ucuzlatma, serileştirme, ticarileştirme, estetik yoksunluk gibi kavramlarla açıklanabilir. Kitsch, aşırı özenti olarak kabul edilen, seri üretilen, estetik kaygı gütmeyen, düşündürmeyen bir popüler kültür yaratımıdır. Güzel olması, kitlenin beğenisine sunulması için yapılmış oldukça duygusal bir kavramdır. Ancak seçkin beğeniye hitap etmediği için çoğu zaman dışlanır. Bununla birlikte, kitleler de bir türlü ondan kopamaz. Daha çok resim ve porselen objelerde yer alan ve basit estetizme işaret eden Kitsch kavramı, günümüzde görsel iletişimde de karşımıza çıkmaktadır. Kitlenin her gün karşılaştığı logolar, amblemler ve bunun gibi diğer grafik çizgilerde yer almaktadır. Bu çalışma görsel iletişim ürünlerinin konu dâhilinde araştırılmasına başvuracaktır. Bu çerçeve içerisinde, var olan ürünlerin estetik değerleri ve Kitsch ile olan ilişkisi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In the industrial revolution everything has been gotten merchandise with capitalism and increasing of mass production, singularity disappears and the emergence of the first Kitsch forms appear. Kitsch, bases on Werkitschen in German. It means cheaping, serialization, commercialization, aesthetic deprivation. Kitsch is a popular culture creation that is considered to be extreme aptitudes, produced in series, aesthetically unimportant, without thought. It's excessive emotional concept for liking of public. But it's excluded because it doesn't appeal to the elite. However, the public can't be separated from it. The Kitsch concept, which is mostly found in paintings and porcelain objects points to simple aesthetics, also participates in visual communication. It takes part in graphical lines such as logos, emblems and so on that the people meet every day. This study will research visual communication products. In this case, aesthetic values of products and their relation to Kitsch will be analyzed.