Düstûru'l-Vesîm fî't-Tıbbi'l-Cedîd ve'l-Kadîm
Abbas Vesim's Book about Old and New Medicine
- Tez No: 553815
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM YILMAZ ÖNDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Medical History and Ethics, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1273
Özet
Bu tez çalışmasında, 18. yüzyılın önemli hekimlerinden Abbâs Vesîm'in Düstūru'l-Vesīm fī'ṭ-Ṭıbbi'l-Cedid ve'l-Ḳadīm adlı eserinin incelemesi yapılmıştır. Çalışma giriş, metin, sözlük-dizin ve sonuç olmak üzere dört bölüme ayrılmıştır. Çalışmamızın Giriş bölümünde 18. yüzyıl Osmanlı tıp tarihine, yazar Abbâs Vesîm'in hayatı ve eserlerine değinildikten sonra çalışmamıza kaynaklık eden Düstūru'l-Vesīm fī'ṭ-Ṭıbbi'l-Cedid ve'l-Ḳadīm'in nüshaları ve bölümleri ele alınmıştır. İnceleme bölümünde Düstūru'l-Vesīm fī'ṭ-Ṭıbbi'l-Cedid ve'l-Ḳadīm'in transkripsiyonlu metni verilmiştir. Metinde geçen kelimelerin anlamları ve geçtiği yerlerin gösterildiği Sözlük-dizin bölümünden sonra, Dinî Terimler ve Özel Adlar Dizini yer almaktadır. Sonuç bölümünde ise çalışma tamamlandıktan sonra elde edilen verilere ve çalışmanın önemine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Düstūru'l-Vesīm fī'ṭ-Ṭıbbi'l-Cedid ve'l-Ḳadīm by one of the well-known physician Abbâs Vesim was examined. This thesis consist of four parts: introduction, text, vocabulary-index and conclusion. In introduction part of our thesis, information about Ottoman medicine history of 18th century, biography and works of Abbâs Vesîm was mentioned, and manuscript copies and parts of Düstūru'l-Vesīm fī̕ ṭ-Ṭıbbi'l-Cedid ve'l-Ḳadīm's was examined. In part two, transcribed text of Düstūru'l-Vesīm fī'ṭ-Ṭıbbi'l-Cedid ve'l-Ḳadīm was given. In vocabulary-index part, meanings of words in the text and index of text was given. Also, terms in Persian, religious terms and proper nouns were given. In conclusion, the gained results and the importance of the thesis was mentioned.