Kerim Aydın Erdem'in şiirlerinde memleket, Atatürk, aşk, çocuk ve yalnızlık temaları
Hometown in Kerim Aydin Erdem's poems, Atatürk, love, children and loneliness themes
- Tez No: 553822
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN ARICAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışmada Kerim Aydın Edem'in şiirlerinden yola çıkarak şairin poetik dünyasının tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Buna bağlı olarak şairle ve şiirle ilgili doğru yargılara ulaşmak diğer bir amaçtır. Şairin dört kitaptan oluşan şiirlerini kapsar. Bu çalışma aynı zamanda Çağdaş Türk Şiirlerinin bir incelemesini de içerir. Tez dört bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. İlk bölümde sanatçının Hisarcılar ile ortak yönleri tespit edilmiştir. İkinci bölümde şairin hayatı, edebî şahsiyeti ve şiir kitapları hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde dil biliminde konsept olarak adlandırılan kavram, kavram alanı, çağrışım alanı ve kavram tarihiyle ilgili bilgiler yer almaktadır. Son bölümde ise şairin şiir kitaplarında yoğun olarak ele aldığı temaların şiirlerdeki kavramlarla bağı tespit edilmeye çalışılmaktadır. Sonuç bölümünde şair ve şiirleri hakkında genel sonuçlar ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the study, it is aimed to determine the poetic world of the poet based on Kerim Aydın Erdem's poems. Accordingly, it is another purpose to reach the right judgments about poet and poetry. It consist of four poetry books of the poet. This study also includes a review of Contemporary Turkish Poems. The thesis consists of four sections and results. In the first section, common aspects of the artist with Hisarcılar are determined. In the second section, it's informed about the poet's life, literary personality and poetry books. In the third section, information about the concept, concept area, connotation field and concept history which are called concept in linguistics are included. In the last section, it is tried to determine the relation of the themes of the poet's poetry books with concepts in poems. In the conclusion section, general results about poets and poems are presented.