YBa2Cu3O7-X'in oksijen stokiyometrisinin katıhal elektrokimyasal yöntemle tayini
  1. Tez No: 55384
  2. Yazar: HÜSEYİN ERAY BERTİZLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TEZER FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
iv ÖZET Bu çalışmada, elektrokimyasal bir pil oluşturuldu ve 550° C ile 600°C sıcaklık aralığında yığın YBCO örnek için oksijen difuzyonu incelendi. Elektrokimyasal pil, yığın YBCO örnek, YSZ ve referans maddesi olan oksijen gazından meydana gelmektedir. YSZ, % 15 mol Y203 içeren zirkonyadan oluşan bir katı çözeltidir. Yüksek iyonik iletkenliğe sahip bu malzeme katı elektrolit olarak kullanılmıştır. YBCO örnek katıhal tepkimesiyle hazırlandı. Difüzyon deneyleri helyum gazı ortamında yapıldı. YBCO ve oksijen gazı referansına uygulanan sabit gerilimle örnek içine ve örnekten dışarı oksijen difuzyonu sağlandı. Her iki durumda da kısa ve uzun zaman yaklaşımları kullanıldı ve kimyasal difüzyon katsayıları hesaplandı. Difüzyon deneyleri tekrarlanabilir niteliktedir. 550°C ve 600°C sıcaklıklarında kısa ve uzun zaman yaklaşımları için difüzyon katsayıları 10"8 cm2/s mertebesinde bulundu. 600°C de hesaplanan difüzyon katsayılarının 550°C de hesaplanan katsayılara göre daha yüksek olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, the electrochemical cell was formed and oxygen diffusion was investigated for bulk YBCO sample at 550°C and 600°C temperatures. The electrochemical cell contains bulk YBCO sample, YSZ and oxygen gas which is used as the referance material. YSZ is a solid solution which consists of %15 mole Y203. It was used as the solid electrolyte since it has high ionic conductivity. YBCO sample was prepared by solid state reaction. The diffusion experiments were done in the helium atmosphere. A constant voltage is applied between the YBCO and referance then in and out diffusions were performed. Both of them, short and long time approximation were applied to calculate the chemical diffusion coeefficients. The diffusion experiments were reproducible. The diffusion coefficients calculated are nearly 1CT8 cm2/s at 550°C and 600°C temperatures for short and long time approximations. It was observed that the coefficient values calculated for 600°C were higher than the values for 550°C.