Genelleştirilmiş fonksiyonların neutrix konvolüsyon çarpımı
- Tez No: 55385
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EMİN ÖZÇAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
IV ÖZET Bu tez 3 bölümden oluşmaktadır. 1. Bölümde genelleştirilmiş fonksiyonların bazı özellikleri ve üzerinde çalışacağımız x+, xt, X+lnsx+, xrlnsXL genelleştirilmiş fonksiyonlarının tanımları verildi. 2. Bölümde neutrix ve neutrix limit tanımları verildi. Neutrix limit ile ilgili örnekler çözüldü. Daha sonra, neutrix konvolüsyon çarpımı tanımlandı. Neutrix konvolüsyon çarpımının klasik konvolüsyon çarpımının bir genellemesi olduğu ispatlandı. 3. Bölümde xl ve In2x+ genelleştirilmiş fonksiyonlarının neutrix konvolüsyon çarpımı bulundu ve bunun sonucu olarak xT_® %~slnx+ konvolüsyon çarpımı hesaplandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis consists of 3 chapters. In Chapter 1, some properties of generalized functions and definitions of generalized functions x+, xt, X+Insx+, xHnsx. were given. In Chapter 2, definitions of neutrix and neutrix limit were introduced. Some important examples were given. Later, the neutrix convolution product of generalized functions was defined. It was proven that the neutrix convolution product was an extension of convolution product. In Chapter 3, after having found the neutrix convolution product of generalized functions xl and In2x+, the neutrix convolution product xr_® x~slnx+ was calculated as a consequence of this product.