Refik Halit Karay'ın hikâye ve romanlarında aile
Family in Refik Halit Karay's story and novels
- Tez No: 553845
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Çalışmamızın amacı Refik Halit Karay'ın hikâye ve romanlarındaki aileyi incelemektir. Çalışmamız üç bölümden meydana gelmektedir. Giriş kısmında edebiyat ile toplumun ilişkisinden ve aile kurumundan söz edilmiştir. Birinci bölümde Refik Halit Karay'ın hayatı, edebi kişiliği ve eserlerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde aile bireylerinin ilişkisi başlığı altında anne-baba çocuk ilişkisi, eşler arasındaki ilişki, aldatma, boşanma, akraba ilişkisi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise aile ve toplum başlığı altında ailede eğitim konusu, ailenin ekonomik durumu, değer yargıları, sosyal çevrenin evliliğe olan etkisi ve ailede yozlaşma konusu irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the family in the stories and novels of Refik Halit Karay. Our study consists of three parts. In the introduction part, the relationship between literature and society and family institution are mentioned. The first part, life, literary personality and works of Refik Halit Karay are mentioned. In the second part, the relationship between parents and children, the relationship between spouses, deception, divorce and relatives are discussed under the title of family members. In the third part, the subject of education in the family, the economic status of familt, the value judgements, the effect of social environment on marriage and the corruption of the family are examined under the title of family and society.