İletişim bağlamında televizyon reklamlarında marka güvenilirliğinin oluşumu: Eti örneği
The formation of brand reliability in television advertising in the context of communication: The Eti example
- Tez No: 553844
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFİYE KIRLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İşletme, Public Relations, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Günümüzde üretim olanaklarının ve pazarlama seçeneklerinin artması güvenilirlik kavramının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Üretim olanaklarının artmasıyla aynı pazarda aynı ürünleri üreten markaların sayısının çoğalması marka güvenilirliği kavramının önemi arttırmıştır. Pazarlama seçeneklerinin artmasıyla da tüketicilerin tercihlerini etkilemek kolaylaştığı için reklam güvenilirliği kavramı ortaya çıkarmıştır. Bu pazarlama seçeneklerinden en önemlisi reklamcılık faaliyetleridir. Özellikle günümüzde tüketiciler evde, yolda ve iş yerinde birçok marka reklamlarıyla karşılaşmaktadır. Tüketicilerin etrafını saran reklamlar doğrudan ve dolaylı olarak tercihlerini etkilemektedir. Reklam araçları içerisinde televizyonun sesi ve görüntüyü aynı anda iletebilmesi ve her evde bulunması avantajlarından dolayı markalar reklam mecrası olarak televizyonu daha fazla tercih etmektedir. Tez çalışmasında, Eti markasının 2017 yılında televizyonda yayınladığı altı reklam filmi göstergebilimsel yöntem ile çözümlenmiştir. Sonuç olarak; televizyon reklam filmlerinde marka güvenilirliğini tüketicilere yansıtan iletilerin kullanıldığı gözlenmiştir. Anahtar Kelimeler; Marka Güvenilirliği, Reklam Güvenilirliği, Televizyon Reklamları
Özet (Çeviri)
Today, the increase in production opportunities and marketing options has led to the emergence of the concept of reliability. The increase in the number of brands producing the same products in the same market increased the importance of the concept of brand reliability. With the increase in marketing options, the concept of advertising reliability has emerged as it is easier to influence consumers' preferences. The most important of these marketing options are advertising activities. Especially nowadays, consumers face many brand advertisements at home, on the road and at work. Ads surrounding consumers affect their preferences, directly and indirectly. Because of the advantages of TV in the advertisement vehicles and the ability to transmit images and images at the same time and in every home, brands prefer television more as an advertising medium. In the thesis study, six commercial films of Eti brand broadcasted in 2017 were analyzed by semiotic method. As a result; In television commercials, messages that reflect brand reliability to consumers have been observed. Keywords; Brand Reliability, Advertising Reliability, Television Advertising