Avrupa'daki Türk işçilerin kültürel kimliklerini korumada fotoğrafın rolü: Bir toplumsal hafıza çalışması
The role of photography in protecting the cultural identity of Turkish workers in Europe: A social memory study
- Tez No: 553854
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR GÜNEŞ AYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, göçmenlerin kültürel kimliklerini korumada fotoğrafın rolünü tartışmaya açmaktadır. Halbwachs ve Assmann'ın teorilerine göre kültürel kimliğin dayanak noktası toplumsal hafızadır. Birey, kim olduğu bilgisine grup tecrübesi ile ulaşır. Grupla aynı mekânı paylaştığı sürece hafıza kayıtları korunur. Hafıza mekânının dışına çıktığında ise hatırlama problemli hale gelir. Bu durumun önüne geçmek için hatırlamayı destekleyen imgeler eşliğinde hafıza mekânları simüle edilir ve toplumsal hafızayla irtibat devam ettirilir. Çalışmada bu ana çerçeveden hareketle, fotoğrafın göçmenlerin toplumsal hafızalarını ve dolayısıyla kültürel kimliklerini korumadaki etkisi incelenmiştir. Tezin hipotezinin sınanması için ağırlıklı olarak literatür araştırması sonucu ulaşılan teorik ve ampirik çalışmalar kullanılmıştır. Ayrıca semiyotik okuma yöntemiyle desteklenen incelemede konu ile ilgili fotoğraflardan ve göçmen fotoğraflarına ilişkin çalışmalardan da faydalanılmıştır. Giddens'ın modernleşme kuramında yerinden çıkarma-yeniden yerleştirme kavramından ilhamla, göçmen ve fotoğraf birer yerinden çıkarılma, göç ve fotoğraf destekli hafıza mekânlarının yaratılması ise bir yeniden yerleştirme aracı olarak değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonunda fotoğrafın hatırlamayı destekleyici bir yönü olduğu ve bireylerin özdeşim kuracağı kültürel kimliklerin sunumuna aracılık ettiği görülmüştür. İlk kuşak göçmenler özellikle aile fotoğrafları ile kültürel kimliklerini besleyebilecekleri alternatif hafıza mekânları kurmuş, böylece grubun öz imgesini hatırlatan sembollerle simülatif bir memleket-ev inşa etmişlerdir. İlk iki kuşakta belirgin olan bu uygulamanın, üçüncü kuşakta göçmenin aidiyet duygusunun değişmesine paralel olarak değiştiği, memleket hatıralarının evdeki yerini göçmenlerin kendi fotoğraflarının aldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study discusses the role of photography in protecting the cultural identity of immigrants. According to Halbwachs and Assmann's theories, the reference point of cultural identity is social memory. . The individual reaches the knowledge of who he is by means of group experience. Memory records are preserved as long as they share the same space with the group. When it goes out of memory space, remembering becomes problematic. In order to avoid it, memory spaces are simulated through the imagery which supports remembering and the connection with social memory is maintained. In this study, the effect of photography on preserving the social memories of immigrants and thus their cultural identity is examined. In order to test the hypothesis of the thesis, some theoric and amprical studies, which gathered through literature studies, have been used. Besides, the studies supported by semiotic reading method and photographs related to the subject and migrant photographs were also stated. By the inspiration of displacement and repositioning conception in Giddens's modernization theory, the immigrant and photography have been evaluated as displacement; while the creation of migration and photo-supported memory spaces have been regarded as a repositioning instrument. At the end of the study it has been seen that, photography has a supportive effect on remembering and mediates the presentation of cultural identities in which individuals will be identified. The first generation of immigrants formed alternative memory spaces especially with family photographs, through which they would foster their cultural identity; thus they built a hometown-house with the simulative symbols reminding the own imagery of the group. This evident practice of the first two generations has changed in parallel with the change in the sense of belonging of the immigrant in the third generation, and it is seen that the migrants have their own photographs in the home.