Kur'an yolu tahlil ve tercihlerinin Aile Hukuku açısından değerlendirilmesi
Suggesting the opening of Family Law of Qur'an path analysis and preferences
  1. Tez No: 553856
  2. Yazar: HAMZA KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İslam Hukuku üç ana bölümden oluşmaktadır: İbadat, Muamelat ve Ukubat. İslam Hukukunda muamelatın içinde münekahat başlığı altında incelenen Aile Hukuku, son dönemlerde muasır âlimler tarafından“Ahvalü'ş-Şahsiye”olarak müstakil bir şekilde ele alınmıştır. Tarih boyu aile önemini korumuş ve tüm insanlığın üzerinde hukuk ürettiği bir konu olmuştur. İnsanlığa dünya ve ahiret saadeti vadeden dinimizin temel kaynağı Kur'ân'da, Aile Hukukuyla alakalı yetmiş kusur ayet mevcuttur. Aile Hukuku hükümlerinin tek tek vahye dayanma oranı, diğer hukuk alanlarına oranla daha yüksektir. Hayrettin Karaman, Mustafa Çağrıcı, İbrahim Kâfi Dönmez ve Sadrettin Gümüş, tarafından telif edilen Kur'ân Yolu Türkçe Meal ve Tefsir, eserinde aile hukuku açısından ahkâm ayetlerinin değerlendirilmesi tezimizin konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışmamızda Kuran Yolu müelliflerinin ayetleri yorumlama metotları, tahlil ve tercihleri, konuyla alakalı kanaatleri, yararlandıkları kaynaklar açısından inceledik. Komisyonun ahkâm ayetleriyle ilgili yorumları, hangi sebebe dayandığını ve konuyla alakalı tercihlerinin kaynaklarda, yerlerini tesbit etmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Islamic Law consists of three main parts: Worship, interpersonal relations and sanctions. In Islamic Law, marriage has been counted among people. This issue has recently been the sub-title of Family Law. Late Islamic scholars discussed the subject of marriage (Ahvalü eleş-Şahsiye) in their independent works. In history, the family has maintained its importance and has been the subject of the production of law by all mankind. There are more verses in Islam about Qur'an and its book Qur'an, which shows ways to be happy in the life of the world and the Hereafter, more than seventy of them. Seventy defects related to Family Law are available in verse. The rates of family law are more than the other law areas. Hayrettin Karaman, Mustafa Cagrici, Ibrahim Qafir and Sadrettin Silver, the Qur'an Path in the Turkish Meal and Tafsir, in his work we made the evaluation of the verses declaring family law. In this study, the methods of interpreting the verses of the Qur'an Road authors, their analysis and preferences, their opinions on the subject and the sources they benefit from are included. The rationale of the Commission's comments on the moral verses, and the sources in the subject, investigated the sources.