Abdullah İbn Mesud ve kıraat ilmindeki yeri
Abdullah Ibn Masud and his role al-qiraat science
- Tez No: 624700
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM TETİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
İnsanları doğruya yönlendirmek, onlara dünya ve ahiret saadetine götüren yolu göstermek amacıyla indirilen ilahi kitapların sonuncusu olan Kur'ân-ı Kerîm, bir hidayet kitabı olmasının yanında, çağlara hitap eden özellikleri ile yüksek bir değer taşımaktadır. Kıraat ilmi ise Kur'ân-ı Kerîm'in tilavetine katkısı ve anlaşılmasını kolaylaştırması bakımından önemi haiz ilimlerden biridir. Sahâbe-i kirâm bu ilmin öğrenilmesi ve gelecek nesillere aktarılması konusunda büyük çaba sarf etmişlerdir. Abdullah ibn Mes'ûd, İslâmî ilimlerin hemen her alanında bilgi ve tecrübesiyle meşhur olmuş çok yönlü bir şahsiyettir. Kıraat ilminde ise Hz. Peygamber'in övgüsüne mazhar olmuş birkaç isimden birisidir. İbn Mes'ûd'un arzâlara, Kur'ân'ın cem ve istinsahına katılma durumu hem kendi kıraati hem de kıraat ilminin serencâmı açısından değerlidir. Genel olarak Şaz kıraat kategorisinde değerlendirilen İbn Mesûd'un kıraatinin konu edildiği çalışmamız giriş bölümü ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmamızın amaç ve kapsamı ile birlikte Abdullah ibn Mes'ûd'un hayatını konu edindik. Birinci bölümde, İbn Mes'ûd dönemi ve sonrasında kıraat ilminin genel seyrini ele aldık. İkinci bölümde İbn Mes'ûd okuyuşlarının günümüz kıraat algısı içerisinde nerede yer aldığını tespit etmeye çalıştık. Üçüncü bölümde ise Kur'ân ve kıraat tarihi açısından son derece kıymete hâiz olan İbn Mes'ûd 'a ait mushafı tahlil etmeye çalıştık. Sonuç bölümünde ulaştığımız neticeleri ve kanaatlerimizi sunduk.
Özet (Çeviri)
The Quran that is the last book revealed by Allah to show the truth to people and also the way that is world and hereafter's happiness is valuable with its features that address all ages. The Recitation is one of the important sciences concerning facilitating the understanding of the Quran. The Sahaba-ı Kiram and the next scholars have made great efforts in transferring this knowledge to future generations to learn them. Abdullah b. Mas'ud, knowledge and experience in almost every field of Islamic Sciences has distinguished itself with a versatile personality he is. Abdullah b. Mesud commended by the Prophet Muhammad about the science of the Quran is one of the few whom. It is important that Ibn Mesud joined collection and reproduction of the Quran for His recitation and science of recitation in generally.We created five parts with introduction and conclusion our thesis that is about Abdullah Mesud's recitation that is evaluated Şaz recitation in general. We have studied Abdullah b. Mesud's life and our research's goal and scope in part of introduction. In the first chapter, we have studied period of Ibn Mesud and next generations in terms of advancement of recitation. In the second chapter, we have tried to determine related to between Ibn Mesud's recitation and today's recitations. In the third chapter, we have analyzed Ibn Mesud's Quran which is precious in terms of history of Quran and recitation. In the conclusion part, as we have discussed in the text, we presented the results we have achieved and our conclusions.