A cross-market comparison of the month of the year anomaly for bitcoin
Bitcoin için yılın ay etkisinin piyasalarda karşılaştırılması
  1. Tez No: 553859
  2. Yazar: HAYATİ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA DUBE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Etkin Piyasalar Teorisi'ne göre, varlık fiyatları varlıklar ile ilgili tüm bilgileri yansıtır ve varlık getirilerinde takvim zamanına veya diğer piyasa farklarına göre devamlı tekrar eden bir hareket görülmemelidir. Bu çalışmanın amacı kripto para piyasalarında takvim zaman piyasası anomalileri olup olmadığını, ve varsa, bu anormalliklerin bulundukları lokasyona göre, farklı pazarlar arasında değişip değişmediğini incelemektir. Özellikle, en büyük kripto para piyasası olan Bitcoin'e odaklanarak ve 2015-2018 döneminde Bitcoin piyasalarında yılın belli bir ayı etkisi (month-of-the-year effect) anomalisine ilişkin bulguları araştırdık. Piyasa özelliklerinin lokasyona göre değişip değişmediğini görmek için, üç farklı Bitcoin borsaları arasında yılın ay anomalisinin varlığını ve özelliklerini karşılaştırıyoruz: Bitfinex, Bitstamp ve Okcoin. Çalışmamız süresince Bitcoin piyasalarında yılın güçlü bir ay etkisi anormalliği bulduk. Her ne kadar genel sonuçlar benzer olsa da, incelenen üç Bitcoin borsaları arasında yılın ayı anomalisi konusunda bazı farklılıklar mevcut.
Özet (Çeviri)
According to the Efficient Markets Theory, asset prices reflect all information regarding the assets, and there should be no consistent patterns in returns based on calendar time or any other market differences. We examine if there are calendar time market anomalies in the crypto currency markets, and whether these anomalies, if any exists, vary across different markets based on the location. Specifically, we focus on Bitcoin, the largest crypto currency market, and search for the evidence regarding the month of the year effect anomaly in the Bitcoin markets during the period of 2015-2018. To see if market characteristics change based on the location, we compare the presence and the characteristics of the month of the year anomaly among three different Bitcoin exchanges: Bitfinex, Bitstamp and Okcoin. We find a strong month of the year effect anomaly in the Bitcoin markets during the period of our study. Although the general results are similar, we find some differences with respect to the month of the year effect anomaly among the three Bitcoin exchanges considered.