Konaklama işletmelerinde çalışanların otel özelliklerine göre deneyimsel pazarlama algısı: Trabzon iline yönelik bir araştırma
The experimental marketing perception of accommodation establishment employees in the aspect of hotel properties: A research for city of Trabzon
  1. Tez No: 553860
  2. Yazar: HATİCE COŞKUNOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ BAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, Trabzon'daki konaklama işletmelerinde çalışanların otel özelliklerine göre deneyimsel pazarlama algısı incelenmiştir. İlk olarak konuyla ilgili Türkçe ve İngilizce literatür taranarak, tezin teorik kısmı yazılmıştır. Tezin araştırma kısmına yönelik olarak; anket formunun oluşturulması için daha önceki araştırmalardan esinlenilmiştir. Nihai anket formu hedef kitleye uygulanmıştır. Hedef kitle olarak Trabzon ilinde yer alan otel işletmelerinde çalışanlar seçilmiştir. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS 20.0 istatistiksel paket programıyla t-testi, ANOVA testi, Cronbach's Alpha ve tukey testleri uygulanarak elde edilmiştir. Eğlence ve kaçış deneyim boyutlarının otel yıldız sayılarına göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Otel türlerine göre sadece kaçış boyutunda anlamlı farklılık olduğu ortaya çıkmıştır. Otel müşteri profiline göre estetik boyutunda anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Otel kapasitelerine göre eğitim, estetik, kaçış boyutlarında anlamlı farklılık olduğu ortaya çıkmıştır. Duyusal, duygusal ve düşünsel deneyim türlerinin otel yıldız sayılarına göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Otel faaliyet süresi/sahiplik durumu ile ilişkisel tür arasında anlamlı farklılık olduğu ortaya çıkmıştır. Deneyim sağlayıcılarla otel yıldız sayıları arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, experimental marketing perception of hotel employees in Trabzon according to hotel properties is determined. Initially theoretical part of the thesis is written by scanning Turkish literature as well as the relevant English. For the research part of the thesis; survey form is inspired by previous researches. The final survey was applied to target audience. Hotel employees in Trabzon are selected as the target audience. The results were evaluated and demonstrated by using the SPSS 20.0 Program, Explanatory Factor Analysis, t-test, Anova test, Cronbach's Alpha test and Tukey test. It is determined that entertainment and escape experience dimensions differ significantly according to the star numbers of hotels. According to the types of hotels, only a significant difference in escape experience dimension is appeared. According to the customer profile of the hotels, it is determined that there is a significant difference in esthetic experience dimension. According to the capacity of the hotels, there are significant differences in education, esthetics and escape experience dimensions. Sensorial, emotional and intellectual experience types are found to be significantly different according to hotel star numbers. A significant difference is found between the duration/ownership status of the hotels and the relational experience type. A significant difference is found between experience providers and hotel star numbers.