Otobiyografi sanatı bağlamında Maksim Gorki'nin 'Çocukluğum', 'Ekmeğimi Kazanırken' ve 'Benim Üniversitelerim' üçlemesi
The trilogy of Maxim Gorky's 'My childhood', 'In the World' and 'My Universities' within the context of autobiography art
- Tez No: 553882
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KORHAN KORBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı, Rus edebiyatında toplumcu gerçekçilik akımının kurucusu kabul edilen Maksim Gorki'nin (1868-1936) yaşamıyla özdeşleşen“Çocukluğum”(Detstvo),“Ekmeğimi Kazanırken”(V lyudyah) ve“Benim Üniversitelerim”(Moi universitetı) adlı üçleme eserlerini otobiyografi kuramı ekseninde incelemektir. Söz konusu inceleme kendini yaratma ve benlik kavramları üzerinden ele alınan otobiyografi araştırmalarını ve bu eylemin metinleştirilmesi sürecini bir bütün olarak değerlendirmeyi amaçlar. Nitekim yaşanmışlıkları, hikâye oluşturmakla yan yana koyan incelemelerde otobiyografi sanatı bir düşlem sanatı olarak görülür. Bu anlamda yaşam ve anlatım arasındaki ilişkiyi ve onların birbirini temsil sürecini hem zamansal hem mekânsal olarak ifade eden otobiyografi sanatının bir temsilcisi olan Gorki'nin adı geçen eserleri sesin yazıya döküldüğü metinler olarak ele alınmıştır. Otobiyografi kuramı ekseninde yapılacak eser incelemesi öncesinde kendilik kavramı ve otobiyografi sanatı irdelenmiş, konuyla ilgili incelemelerde bulunan araştırmacıların görüşlerine yer verilmiştir. Bunun yanı sıra edebiyatın devamlı bir öğesi kabul edilen otobiyografi sanatı edebi bir tür olarak başlıklandırılmış ve bu türün sanatsal özellikleri yazar-metin ekseninde farklı metin türlerine ait örneklerle açıklanmıştır. Otobiyografik metinlerin incelenmesi, yazarının yaşamıyla doğrudan ilişkilendirilen bilgiler üzerinden değerlendirilebilir. Bu anlamda Gorki'nin kronolojik yaşamına ait kaynaklar ve yazar hakkında incelemelerde bulunan araştırmacıların çalışmaları yazarın kaleme aldığı üçleme eserlerinin gerçekle örtüştüğünü ortaya koymuş, bunun yanı sıra yazarın kendi sesini hissettirdiği eserlerinin otobiyografik bir anlatımla oluşturulduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The central concern of this thesis is to analyze the trilogy (My Childhood, In The World, My Universities) of Maxim Gorky, the proclaimed founder of the social realist movement in Russian literature, in the aspect of autobiography. This study aims to evaluate the autobiography researches in aspects of self-concept and self-creation and the process of writing as a whole. In fact, the art of autobiography is seen as a phantasy in the examinations that put the lives together and create a story. In this sense, M. Gorky, a representative of the autobiography art that expresses the relationship between life and expression and the process of representing each other temporarily and spatially, is mentioned as the texts in which the voice is written. The concept of self and the art of autobiography were examined prior to the examination of the work to be done on the axis of autobiography. Besides these, the art of autobiography has been titled as it is accepted as part of literature continuously and this genre's artistic features have been explained in aspects of writer-work with examples of different text genres. In addition, the art of autobiography, which is accepted as a permanent element of literature, is categorized as a literary genre and the artistic features of this genre are explained with examples of different text types on the author-text axis. Examination of biographical texts can be evaluated through the information that is directly related to the life of the author. In this sense, M. Gorky's sources of the chronological life and studies of the researchers investigating the author of the study of the author of the trilogy of his work revealed that the author, as well as the author's own voice, made his work is concluded that an autobiographical expression was created.