Seçilmiş OECD ülkelerinin eğitim ve ekonomik büyüme ilişkisi: 2002-2012 arası ekonometrik analizi
A relationship between education and economic growth for specific OECD countries: an econometric analysis for 2002 - 2012
- Tez No: 553901
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR DEVELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Siyasal Bilimler, Economics, Education and Training, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Ekonomik Büyüme, her üke için önemli bir ekonomi politikası hedefidir. Günümüze kadar tüm iktisatçılar ekonomik büyümenin belirleyicileri ve ülkeler arası farklılıkların nedenini açıklamada birçok çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmalar arasında ekonomik büyümeyi ilgilendiren en önemli konulardan birisi de insan sermayesi olmuştur. İnsan sermayesi, bireyin bilgi, beceri ve hüner kazanabilmek için yaptığı eğitim harcaması olarak tanımlanır. Yapılan bu harcamalar diğer yanda da insan sermayesine yapılan yatırım olarak değerlendirilir. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün misyonu hükümetlerin finansal istikrarını korurken ülkelerin sürdürülebilir ekonomik büyüme ve istihdam ve yaşam standartlarını her geçen gün artırmayı hedeflemişlerdir. OECD ülkeleri sürdürülebilir ekonomik büyüme ve kalkınma için özellikle insan sermayesine dolayısıyla da eğitime oldukça önem vermektedirler. OECD ülkeleri geleceği için yükseköğretimde ihtiyaç duydukları gereksinimleri giderme yolunda ilerlemektedirler Bu tezin amacı 2002-2012 yılları için OECD kurucu ülkelerinin eğitim ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkisini incelemektir. Çalışmada OECD kurucu üye ülkelerinin eğitim harcamalarındaki yıllık değişim oranı ve yükseköğrenim okullaşmada değişim oranı ele alınarak analiz yapılmıştır. Yöntem ise panel veri analizini kullanarak En Küçük Kareler Yöntemi, Sabit Etkiler Modeli ve Rassal Etkiler Modeli kullanılmıştır. Çalışmada sonuç olarak OECD kurucu üye ülkeleri için eğitim harcamaları ve yüksek okullaşma oranının ekonomik büyüme üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisi görülmüştür. Fakat ilk ve ortaöğretimde herhangi bir sonuca varılmamıştır. Diğer taraftan yine 2002-2012 yılları için yükseköğretimdeki okullaşma oranı kişi başı gelirde pozitif etki gösterirken, eğitim harcamalarının kişi başı gelir üzerinde daha fazla etkisi olduğu görülmüştür. Sonuç olarak OECD ülkeleri gibi diğer tüm ülkeler de sürdürülebilir ekonomik büyüme için insan sermayesine dolayısıyla da eğitim faktörüne önem vermelilerdir.
Özet (Çeviri)
Economic growth is an important policy objective. Many of economists pay attention to determinants of economic growth and diverse performance of economies in recent years. Human capital is one of the most important determinants in economic growth. Human capital involves education spends in order to increase knowledge, skills and abilities of individuals. These education expenditures are also investments on human capital. Main mission of Organization for Economic Cooperation and Development (OECD) is to maintain financial stability of countries in addition to achieve sustainable economic growth, employment, and higher living standards. In this sense, OECD gives a significant attention to human capital in order to achieve its mission. OECD countries are directed to increase their human capitals by concentrating on higher education in recent years. The main purpose of this dissertation is to analyze relationship between education and economic growth for OECD countries between 2002 and 2012. Education expenditures and schooling rates in higher education are primary variables for OECD countries. This study employ a panel data analysis in order to present the effects of education expenditures and schooling rates on the economic performance of OECD countries. GDP per capita levels are taken as dependent variable to measure influences of education expenditures and schooling rates. Thus, there is a positive relationship between education and economic growth for OECD countries. In other words, increases in education expenditures and schooling rates in higher education provide higher GDP per capita in OECD countries between 2002 and 2012. On the other hand, there is a negative relation between GDP per capita and schooling rates in primary and secondary education. Finally, the effect of education expenditure on GDP per capita is higher than schooling rate in higher education. In consequence, education expenditures are important for achieving sustainable development in OECD countries.