Arap medyasında 15 Temmuz Darbe Girişimi
15 July Impact in Arap media
  1. Tez No: 553913
  2. Yazar: AYLA SUNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP CİVELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Journalism, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Medya, çağımızda kalabalık kitleleri yönlendirilebilen önemli bir güçtür. Medya, yeri geldiğinde devletlerinin ideolojik aygıtı olarak da görev yapmaktadır. 15 Temmuz darbe girişimi sürecinde de yaşanan olaylar farklı medya kuruluşlarında farklı yaklaşımlarla sunulmuştur. Arap dünyası çok geniş bir coğrafya olduğu için Arap ülkelerindeki yüzlerce medya kuruluşlarında tek bir bakış açısı görmek doğal olarak mümkün değildir. Biz tezimizde internetten Arapça yayın yapan bazı internet haber sitelerinin 15 Temmuz darbe girişimine yaklaşım tarzlarını ele aldık. Bu kapsamda BBC Arabic, el-Ehrâm, Arabic 21, el-Cezire, el-Âlem, el-Arabiyye gazeteleri taranarak oluşturduğumuz bu çalışma bir giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde FETÖ yapılanmasının tarihsel sürecine değinilmiş, birinci bölümde başarısız darbe girişiminin ilk 24 saati ve beraberindeki ilk birkaç haftasında yaşananların söz konusu haber sitelerindeki yansımaları ele alınmıştır. İkinci bölümde, darbe sonrası bir aylık süreç irdelenmiş, bu bağlamda OHAL, kamu kurumlarının terörle bağlantılı unsurlardan temizlenmesi, işkence iddiaları ve darbe girişimi ile doğrudan ya da dolaylı olanların yargılanması, üçüncü bölümde Arap ülkelerindeki belli başlı medya mensuplarının ve yöneticilerin darbe girişimine dair yorumları ve değerlendirmeleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde konu ile alakalı farklı değerlendirmeler içeren 30'a yakın köşe yazısı yer almıştır. Sonuç bölümünde ise çalışma sonucunda elde edilen veriler maddeler halinde sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
The media is a collection of highly effective tools for knowledge and perception to be valuable for people in our age. It is known that the media also functions as the ideological apparatus of the state. This task can be misleading perception in the desired direction, basically by hiding real knowledge through ideological readings. It has been observed that events that took place during the 15th July coup attempt have been presented in different media in different perceptions, especially they have been presented differently in Arab media. This study, which has one introduction and four chapters, is on 15th July coup attempt in Arab Media and within this scope, BBC Arabic, el-Ahrâm, Arabic 21, al- Jazeera, el-ʻÂlem newspapers have been studied on. In the first chapter, the historical process of FETO organization and ineffective coup attempt and its reflections in the first 24 hours in the Arab media are discussed. In the second chapter, the period after the coup attempt is discussed and in this regard, OHAL, discharge operations, allegations of torture and prosecution process etc. topics are mentioned. In the third chapter,an overview of the July 15 coup attempt from the Arab media.In the fourth chapter, about 30 opinion columns about the issue are included. In the conclusion chapter, the results obtained in the study are listed.