Tetrazol, tiyazol, triazin ve siklobütil içeren tek kristal yapıların deneysel ve hesaplamalı kimya yöntemleriyle aydınlatılması
Illimunation of the crystal structures including tetrazole, thiazole, triazine and cyclobutyl by experimental and computational chemistry methods
  1. Tez No: 553918
  2. Yazar: MURAT ÖRNEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM YÜKSEKTEPE ATAOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tez çalışmasında 2-((1-benzil-1H-tetrazol-5-il)tiyo)-N-(4-(3-metil-3-fenilsiklobütil) tiyazol-2-il)asetamid (C24H24N6OS2) ve 2-((5,6-difenil-1,2,4-triazin-3-il)tio)-1-(3-metil-3-fenilsiklobütil) etan-1-on (C28H25N3OS) bileşiklerinin tek kristal yapıları X-ışını kırınımı yöntemi ile aydınlatılmıştır. Aynı yöntem ile kristal yapıların geometrileri, bağ parametreleri ve hidrojen bağları elde edilmiştir. Spektroskopik yöntemler kullanılarak (C24H24N6OS2) ve (C28H25N3OS) bileşikleri karakterize edilmiştir. Moleküler yapıların geometrik optimizasyonları, moleküler elektrostatik potansiyel yüzeyleri, Fukui fonksiyonları, Kızılötesi spektrumları, lineer olmayan optik özellikleri, moleküler orbital enerjileri, UV-vis spektroskopisi, küresel reaktiflik parametreleri ve termodinamik parametreleri hesaplamalı kimya yöntemlerinden Hartree-Fock (HF) ve Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (YFT) kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 2-((1-benzyl-1H-tetrazol-5-yl)thio)-N- (4- (3-methyl-3-phenylcyclobutyl) thiazol-2-yl)acetamide (C24H24N6OS2) and 2-((5,6-diphenyl-1,2,4-triazin-3-yl)thio)-1- (3-methyl-3-phenylcyclobutyl)ethan-1-one (C28H25N3OS) single crystal structures of the compounds are illuminated by X-ray diffraction method. The geometries, bond parameters and hydrogen bonds of the crystal structures were obtained by the same method. (C24H24N6OS2) and (C28H25N3OS) compounds were characterized by the spectroscopic methods. The geometric optimizations, molecular electrostatic potential surfaces, Fukui functions, Infrared spectra, non-linear optical properties, molecular orbital energies, UV-vis spectroscopy, global reactivity parameters and thermodynamic parameters of the molecular structures were analyzed by using Hartree-Fock (HF) and Density Functional Theory (DFT) from the computational chemistry methods.