İkinci ürün koşullarında yerfıstığının (Arachis hypogea L.) bazı agronomik ve kalite özellikleri yönünden Kahramanmaraş ekolojisine adaptasyonunun belirlenmesi
Determination of the adaptation of peanut (Arachis hypoge L.) in the second product conditions to the ecology of Kahramanmaraş in terms of some agronomic and quality characteristics
  1. Tez No: 553917
  2. Yazar: PELŞİN YEKTA SARSILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma, 2018 yılında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Araştırma ve Uygulama Biriminde bazı yerfıstığı çeşitlerinin Kahramanmaraş ekolojisine adaptasyonunun belirlenmesi amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Deneme 3 tekrarlamalı olarak tesadüf blokları deneme desenine göre kurulmuş ve yürütülmüştür. Denemede 13 farklı yerfıstığı çeşidinin meyve sayısı (adet/bitki), meyvedeki tohum sayısı (adet), 100 meyve ağırlığı (g), 100 tohum ağırlığı (g), meyve verimi (kg/da), iç oranı (%), kabuk oranı (%), ham yağ oranı (%),ham protein oranı (%) ve yağ asitleri komposizyonu (%) gibi özellikleri incelenmiştir. Sonuç olarak, verim 190,48 kg/da ile 411.43 kg/da arasında değişim göstermiştir. En yüksek meyve verimi Halisbey çeşidinden 411,43 kg/da alınmış bunu NC-V-11 (380 kg/da) izlemiştir. En düşük meyve veriminin Florispan çeşidinden 190,48 alındığı görülmüştür. Ham yağ oranı (%) 47.64 (%) ile 52.81 (%) arasında değişim gösterdiği belirlenmiştir. En düşük ham yağ oranı Çom çeşidinden %47,64, en yüksek ham yağ oranı %52,81 Florispan çeşidinden elde edilmiştir. Ham protein oranı %21.49 ile %25.62 arasında değişim gösterdiği belirlenmiştir. En düşük protein oranı Gazipaşa çeşidinden %21.49, en yüksek protein oranı Florispan çeşidinden %25.62 alınmıştır. Oleik asit, % 39,2500 ile % 80,6200 arasında değişim göstermiştir. En düşük oleik asit oranı Florispan çeşidinden % 39,2500, en düşük oleik asit oranı Brantley % 80,6200 çeşidinden alınmıştır. Linoleik asit % 4,5267 ile %40,3133 arasında değişim göstermiştir. En düşük linoleik asit oranı Brantley çeşidinden % 4,5267, en yüksek linoleik asit oranı ise Spantex çeşidinden %40,3133 alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted in 2018 with the aim of determining adaptation of some peanut varieties to Kahramanmaraş ecology in Kahramanmaraş Sütçü İmam University, Faculty of Agriculture, Field Crops Research and Application Unit. The experiment was established and carried out as a randomized block experiment plan with 3 replications. In the experiment, the number of fruit of 13 different peanut types (pieces / plant), the number of seeds in the fruit (pieces), 100 fruit weight (g), 100 seed weight (g), fruit yield (kg / da), internal ratio (%), shell ratio (%), crude fat content (%), crude protein content (%) and fatty acid composition (%) properties were examined. As a result, the yield ranged from 190.48 kg / da to 411.43 kg / da. The highest fruit yield was 411.43 kg / ha from Halisbey variety followed by NC-V-11 (380 kg / da). The lowest fruit yield was found to be 190.48 from the Florispan variety. Crude fat content (%) was found to vary between 47.64% and 52.81% (%). The lowest crude oil ratio was 47.64% for Çom and 52.81% for the highest crude oil. Crude protein content was found to vary between 21.49% and 25.62%. The lowest protein content was 21.49% for Gazipaşa and 25.62% for Florispan. Oleic acid ranged from 39,2500% to 80,6200%. The lowest oleic acid ratio was 39,2500% and the lowest oleic acid ratio Brantley 80,6200%. Linoleic acid ranged from 4.5267% to 40.3133%. The lowest rate of linoleic acid was 4.5267% for Brantley and the highest rate of linoleic acid was 40.3133% for Spantex.