Moleküler mekanik yaklaşımlar ve yarı deneysel yöntemletr kullanılarak bazı organik moleküllerin moleküler orbital hesaplamalarının ve konformasyon analizlerinin yapılması
  1. Tez No: 55393
  2. Yazar: MUSTAFA MURAT CANDAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ENGİN KENDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bu çalışmanın ilk bölümünde, bir benzimidazol türevi olan l-(phenylmethyl)-2~ (4-methylphenylmethyl)-lH- benzimidazol -5- carboxylic acid ( C23H20N2O2 ) ve C-S-S-C zincirini içeren disülfit bileşikler içinde yer alan 2,2'~diammo-diphenyl- disulphide ( C12H12S2N2 ) kristalleri x-ışınlan kırınımı ile incelendi. Buerger, döner kristal ve Weissenberg yöntemi ile elde edilen Bragg yansımalarından, kristallerin birim hücrelerinin geometrisi ve uzay grupları incelendi ve C23H20N2O2 kristalinin monoklinik sistemin P2ı/n uzay grubuna ve Ci2Hi2S2N2 kristalinin ise ortorombik sistemin Pbca uzay grubuna ait olduğu belirlendi. Çalışmanın ikinci bölümünde, MOP AC program paketi içinde yer alan MNDO ve AMI yöntemleri, PC Model ve NEMESIS paket programlan kullanılarak moleküler mekanik yaklaşımlar ve yan deneysel yöntemlerle, C2JH20N2O2, C12H12S2N2 ve hidrokarbonlar grubundan olan 4,4'-bipridin ( Cı0N2Hg ) moleküllerinin, moleküler orbital hesaplamalan ve konformasyon analizleri yapıldı. Moleküllerin açıya bağlı enerji değişimleri incelenerek serbest haldeki kararlı durumları belirlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the first part of this study; a derivative of benzimidazol, l-(phenylmethyl)-2- (4-methylpenylmethyl) -1H- benzimidazol -5- carboxylic acid ( C23H20N2O2 ) and a disulphide compounds including C-S-S-C ring, 2,2' -diamino - diphenyl - disulphide ( C12H12S2N2 ) have been studied by x-ray diffraction. The geometry and the space groups of unit cells have been determined using Bragg reflections obtained from the rotating crystal, Buerger and Weissenberg methods. The space groups of C23H20N2O2 and C12H12S2N2 were found to be monoclinic P2i/n and orthorhombic Pbca, respectively. In the second part of this study, the molecular mechanic calculations and the conformational analysis of C23H20N2O2, C12H12S2N2 and 4,4' -bipyridine ( CioN2Hg ) molecules have been made using PC Model and NEMESIS program and MNDO - AMI methods in the MOP AC package program. The steady states of free molecules have been studied by searching the change of energy depending on angle.